Wczoraj, 13 lipca w Warszawie zmarła Anna Jakubowska "Paulinka". Uczestniczka Powstania Warszawskiego, sanitariuszka batalionu "Zośka" miała 95 lat.

O śmierci Anny Jakubowskiej poinformował za pośrednictwem swojego Twittera dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Dziś odeszła Anna Jakubowska „Paulinka”. Sanitariuszka batalionu 'Zośka’. Osoba wspaniała i wyjątkowa. Cześć jej pamięci – napisał.
Dziś odeszła Anna Jakubowska „Paulinka”. Sanitariuszka batalionu „Zośka”. Osoba wspaniała i wyjątkowa. Cześć jej pamięci. pic.twitter.com/Wb9ftNXoX2
— Jan Ołdakowski (@JanOldakowski) July 13, 2022STACJA7 POLECA
Anna Jakubowska z domu Swierczewska urodziła się 26 maja 1927 w Warszawie. Podczas II wojny światowej czynnie działała w konspiracji. Najpierw w w organizacji PET, a później jako sanitariuszka i łączniczka w grupach szturmowych przekształconych w Batalion Zośka AK. Na potrzeby działań konspiracyjnych przyjęła pseudonim „Paulinka”. W czasie Powstania Warszawskiego walczyła m.in. na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Za swoje dokonania została uhonorowana Krzyżem Walecznych.
Po wojnie rozpoczęła studia z psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak w 1949 r. została aresztowana i po brutalnych przesłuchaniach skazana na 8 lat więzienia za działalność w Armii Krajowej. Wolność odzyskała w 1954 r. W latach 80. angażowała się w działania podziemnej solidarności.
Była członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski i kapituły konkursu im. Jana Rodowicza „Anody”. Zasiadała w Radzie Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich. W 2018 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.
Przeczytaj również
Najlepiej wspominam pierwsze dni (powstania – red.), dlatego że to był entuzjazm, którego nie da się ani opowiedzieć, ani opisać. To poczucie, że myśmy na to czekali pięć lat i że to się spełniło, że jesteśmy wszyscy razem, że cała Warszawa nas popiera i że to się na pewno dobrze skończy, to pełne braterstwo, ta solidarność, to że sanitariuszki nie zostawiły nigdy rannego, pomagały jak mogły – opowiadała Pani Anna w wywiadzie dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
pa, wydarzenia.interia.pl, wprost.pl/Stacja7