Nasze projekty

Najpiękniejsze polskie kolędy wybrzmią w warszawskim kościele. Weź udział w wydarzeniu!

Tradycyjnie kolędy towarzyszą nam aż do 2 lutego, przedłużając tym samym radość z Bożego Narodzenia. Z tej okazji w piątek 12 stycznia w warszawskim kościele kapucynów odbędzie się wyjątkowe wspólne kolędowanie, przywołujące polskie kolędy i pastorałki.

fot. anniespratt/unsplash.com

Zgodnie z polską tradycją radość Bożego Narodzenia trwa aż do 2 lutego – święta Matki Bożej Gromnicznej. W domach i kościołach cały czas obecne są choinki, szopki, a także kolędy. Dlatego już w ten piątek, 12 stycznia o 19.15 w warszawskim kościele kapucynów (Przemienienia Pańskiego) przy ul. Miodowej 13 odbędzie się kolędowanie w ramach cyklu spotkań śpiewaczych „Zanieście Mu nową pieśń niesłychaną” nad którym patronat honorowy objął bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski oraz przewodniczący Rady KEP ds. kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.

PRZECZYTAJ: Do kiedy w kościele można śpiewać kolędy?

Kolędy i pastorałki – ludowe śpiewy o Bożym Narodzeniu, których skarbiec jest nieocenionym dobrem polskiej kultury – to nie repertuar koncertowy, ale taki, który jest przeznaczony przede wszystkim do wykonywania jednym głosem: donośnym, radosnym i zaangażowanym. Dlatego w ramach cyklu spotkań śpiewaczych – regularnych nabożeństw ze śpiewem tradycyjnych pieśni – zapraszamy do wspólnej modlitwy pięknymi tekstami i melodiami – mówi Piotr Ulrich, prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa.

Reklama

Wydarzenie odbędzie się w wyjątkowym miejscu

Modlitewnemu skupieniu sprzyja wyjątkowe miejsce, w którym odbędzie się nabożeństwo. To właśnie w tej świątyni (w dolnym kościele) funkcjonuje jedna z najbardziej popularnych w Warszawie – Ruchoma Szopka Bożonarodzeniowa. W tym roku jej temat nawiązuje do św. Franciszka z Asyżu, który 800 lat temu w miejscowości Greccio zorganizował pierwszą szopkę, gdzie była sprawowana Msza święta. Z tej okazji, do 2 lutego, za nawiedzenie jakiegokolwiek miejsca, którym opiekują się bracia mniejsi – z rodziny franciszkańskiej – można uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami. Ruchoma szopka jest otwarta w dni powszednie pomiędzy 12.00 a 18.30, w sobotę i w niedzielę od 11.00 do 20.00.

ZOBACZ: 800 lat temu powstała pierwsza szopka bożonarodzeniowa. Skąd wzięła się ta tradycja?

Wokół Uroczystości Narodzenia Pańskiego powstało wiele tradycji i zwyczajów. Bardzo dobrze widać to w Polsce. Według szacunków nawet 600 spośród niezliczonej ilości pieśni nabożnych to kolędy i pastorałki. Te śpiewy są w naszej tożsamości głęboko zakorzenione i wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich świąt Bożego Narodzenia – dodaje Piotr Ulrich.

Reklama

Przekonać się o tym będą mogli uczestnicy piątkowego spotkania śpiewaczego. W repertuarze znajdą się m.in. „Bóg się rodzi” czy „Dzisiaj w Betlejem”. Aby umożliwić aktywne włączanie się w śpiew, zostaną udostępnione śpiewniki zarówno w formie papierowej (w ograniczonej liczbie), jak i elektronicznej, więcej informacji >>>tutaj>>>.

„Zanieście Mu nową pieśń niesłychaną” to cykl spotkań śpiewaczych organizowanych przez Fundację Błogosławionego Władysława z Gielniowa, który trwa od listopada 2023 r. do marca 2024 r. Śpiew poprowadzi działająca w ramach Fundacji Schola Cantorum Beati Vladislai.

fot. materiały prasowe

Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai, w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości. Podstawowym celem Fundacji jest kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego prowadzone są działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.

Reklama

materiały prasowe, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę