Nasze projekty

Kuria w sprawie ks. Galusa: sakramenty przez niego sprawowane są niegodziwe a rozgrzeszenie nieważne

Sakramenty sprawowane przez ks. Daniela Galusa oraz dwóch innych suspendowanych duchownych są niegodziwe a rozgrzeszenie udzielane w czasie sakramentalnej spowiedzi jest nieważne - oświadcza rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej w przesłanym KAI stanowisku.

fot. YouTube/Wspólnota MiMJ

„Pomimo nałożenia kary suspensy, ks. Daniel Galus, a także dwaj inni duchowni wcześniej już suspendowani przez swych ordynariuszy, pełnią funkcje kapłańskie w kościele filialnym pw. Ducha Świętego w Czatachowej. Sprawowane przez nich sakramenty są niegodziwe, a rozgrzeszenia udzielane w czasie sakramentalnej spowiedzi są także nieważne” – przypomina rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

ZOBACZ: Ks. Galus nadal odprawia msze i nie wymienia imienia papieża. „To forma schizmy”

Przypomniał, że kościół oraz cały teren tzw. pustelni zostały wyłączone bezterminowo z użytku liturgicznego, „by nie stawał się miejscem świętokradczych czynów oraz zgorszenia”.

Reklama

Ks. Galus nie wymienia imienia papieża i biskupa. „To rodzaj schizmy”

Od kilku dni – jak podkreśla rzecznik – w czasie mszy świętej, ks. Galus oraz pozostali kapłani nie wymieniają imienia papieża Franciszka, ale papieża seniora Benedykta XVI, oraz biskupa miejsca – zamiast tego używają formuły „z naszymi biskupami”.

„Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że wymienianie imienia Ojca Świętego oraz biskupa miejsca nie jest wyłącznie formą grzeczności, ale zakorzenionym w tradycji Kościoła znakiem jedności z Biskupem Rzymu i biskupem Kościoła lokalnego. Pominięcie tego elementu jest deklaracją zerwania owej jedności, a zatem schizmy, czyli odłączenia się od wspólnoty, którą oprócz jednej wiary i tych samych sakramentów, stanowi także zwierzchnictwo papieża nad całym Kościołem katolickim, a w poszczególnych Kościołach partykularnych ich biskupa” – przypomniano w komunikacie.

Jak podkreślono, postawa ks. Galusa „stanowi realne niebezpieczeństwo odłączenia się zarówno jego samego, jak i ludzi, których gromadzi wokół siebie, od jedności z Kościołem, a zatem popadnięcia w ekskomunikę”.

Reklama

Metropolita częstochowski podejmie działania przewidziane przez prawo kanoniczne

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, ostrzegał w liście „Słowo troski i odpowiedzialności wobec Boga i Kościoła” z lutego, „że postawa ks. Galusa prowadzi jego oraz grupę pod nazwą Wspólnota „Miłość i Miłosierdzie Jezusa” do postawienia się poza Kościołem”.

„W poczuciu odpowiedzialnośći przed Bogiem za zbawienie kapłana i pozostałych wiernych, zwracał się on do ks. Galusa i osób związanych ze stworzoną przez niego grupą, do opamiętania i nawrócenia” – przypomniano.

W komunikacie poinformowano, że metropolita częstochowski podejmie działania, które są określone w prawie kanonicznym oraz wytycznych Stolicy Apostolskiej, a także zgodne z prawem polskim.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę