Nasze projekty

Ks. Kowalski: Pasterz, to także ktoś, kto przychodzi, aby ogłosić swoje panowanie nad naszym życiem

"Każde z czytań nadchodzącej niedzieli będzie mówiło o tym, jak iść za Dobrym Pasterzem i jakie są warunki kroczenia za Nim. Ewangelia w Niedzielę Dobrego Pasterza pięknie pokazuje nam kim On jest" - mówił ks. Marcin Kowalski, współautor książki "Jutro Niedziela", w Poranku Siódma9.

fot. Angie Menes/cathopic.com

Ks. Kowalski w Poranku Siódma9 opowiedział o czytaniach nadchodzącej niedzieli. To już czwarta niedziela Wielkanocna, która w tradycji zawsze celebrowana jest jako niedziela Dobrego Pasterza, ponieważ zawsze w tę niedzielę Ewangelia mówi właśnie o Dobrym Pasterzu. Modlimy się o powołania w Kościele, nie tylko te do służby kapłańskiej, zakonnej, do życia konsekrowanego, ale także o dobre powołania w naszych rodzinach czy właściwie do życia rodzinnego – podkreślił.

Każde z czytań nadchodzącej niedzieli będzie mówiło o tym, jak iść za Dobrym Pasterzem i jakie są warunki kroczenia za Nim. Ewangelia w Niedzielę Dobrego Pasterza pięknie pokazuje nam kim On jest – dodał.

Ksiądz Marcin wytłumaczył także skąd wzięło się sformułowanie mówiące o Jezusie jako Pasterzu. Życie pasterskie to było życie codzienne Galilei czy Żydów, którzy żyli w pierwszym wieku w Ziemi Obiecanej w Izraelu. To było życie, na które Jezus często zapewne patrzył. Pamiętamy przecież, że pierwszymi, którzy w Betlejem spieszą, żeby oddać hołd nowo narodzonemu Mesjaszowi są właśnie pasterze. Równocześnie to była grupa w Izraelu chyba jedna z najbardziej pogardzanych, nieczystych, którzy nie mieli wstępu do świątyni. Jezus nazywając się Dobrym Pasterzem nie tylko utożsamia się z tymi wszystkimi marginalizowanymi, którzy przez Izrael uznawani byli za ludzi z poza okręgu Bożej miłości i Zbawienia, ale nawiązuje także do wielkich metafor Starego Testamentu, a tam Bóg przedstawia się jako Pasterz. Tam także królowie przedstawiają się jako pasterze – powiedział.

Reklama

Ten pasterz, który bierze na swoje ramiona owieczkę to także ktoś, kto przychodzi, żeby ogłosić swoje panowanie nad naszym światem, nad naszym życiem. On ma do nas prawo, przychodzi jako Król – dodał.

„W czwartą niedzielę Wielkiej Nocy widzimy kościół apostolski”

Ksiądz Marcin Kowalski opowiedział także o pewnego rodzaju resecie w pierwszych latach tuż po Zmartwychwstaniu. W czwartą niedzielę Wielkiej Nocy widzimy kościół apostolski, który głosząc Ewangelię najpierw do Żydów – bo tak zdecydował Jezus, także w trakcie jego misji apostołowie idą najpierw do Izraela – Kościół coraz bardziej zwraca się ku światu pogańskiemu. W trzynastym rozdziale Dziejów Apostolskich obserwujemy pierwszą podróż misyjną Pawła i Barnaby, którzy ruszają do Azji Mniejszej i tam najpierw wchodzą do synagogi. To była klasyczna strategia Misyjna Świętego Pawła. Najpierw przepowiadał do swoich rodaków, do Żydów, do tych, którzy już byli przygotowani do przyjęcia Ewangelii. Zbiera się całe miasto i wtedy ogłasza także te Ewangelię innym poganom. Słuchają go Żydzi i poganie, ale to właśnie Żydzi stawiają opór, ponieważ są zazdrośni. Jak opisuje to św. Łukasz w Dziejach Apostolskich Paweł zdobywa nowe rzesze adeptów dla tej drogi, którą Żydzi uznają za sektę – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

Reklama

pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę