Nasze projekty

Kondolencje po śmierci kard. Gulbinowicza. „Proszę Boga, aby przebaczył zmarłemu”

"Proszę Boga, aby w swoim miłosierdziu przebaczył zmarłemu to, co spowodowało cierpienie pokrzywdzonych i ból wspólnoty wierzących" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci kard. Henryka Gulbinowicza.

„Dziś przed południem dotarła do mnie informacja o śmierci księdza kardynała Henryka Gulbinowicza, emerytowanego metropolity wrocławskiego. Proszę Boga, aby w swoim miłosierdziu przebaczył zmarłemu to, co spowodowało cierpienie pokrzywdzonych i ból wspólnoty wierzących. Wyrażając jednoznacznie dezaprobatę wobec popełnionych grzechów, nie można jednocześnie zapomnieć o dobru, które poprzez jego życie i posługę stało się udziałem wielu osób. Niech odpoczywa w pokoju!” – napisał abp Gądecki w depeszy kondolencyjnej.

Kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany metropolita wrocławski zmarł w poniedziałek przed południem w wieku 97 lat.

PRZECZYTAJ: Zmarł kard. Henryk Gulbinowicz

Reklama
Reklama

Oskarżenia i decyzja Stolicy Apostolskiej

Nuncjatura Apostolska w Polsce w wydanym 6 listopada komunikacie poinformowała o zastosowaniu środków dyscyplinarnych wobec 97-letniego kard. Henryka Gulbinowicza – byłego metropolity wrocławskiego. Znalazły się wśród nich: zakaz uczestniczenia w jakiekolwiek celebracji czy spotkaniu publicznym, zakaz używania insygniów biskupich oraz odebranie praw do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Kardynał miał także wesprzeć finansowo działalność Fundacji św. Józefa, powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych.

Kary nałożone zostały w wyniku „przeprowadzonego dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała”. Dochodzenie dotyczyło m.in. tuszowania czynów pedofilskich wśród podległych arcybiskupowi kapłanów diecezji wrocławskiej, ale też czynów samego kardynała, oskarżanego m.in. o osobiste molestowanie jednego z wrocławskich kleryków.

Reklama
Reklama

episkopat.pl/kh/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite