Nasze projekty

Komunie w czasie pandemii. Kolejne diecezje wydają zalecenia ws. ich organizacji

W ostatnich dniach polskie diecezje wydają zalecenia dotyczące organizowania w tym roku pierwszych komunii. Komunikat w tej sprawie opublikowała również archidiecezja warszawska, która proponuje organizowanie uroczystości komunijnych w małych grupach lub indywidualnie.

Fot. vixrealitum/Pixabay

Archidiecezja warszawska przypomniała, że „obowiązek przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej spoczywa przede wszystkim na rodzicach, którzy są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci i odbywa się w rodzinach, które są Kościołem Domowym”.

„Duszpasterze i katecheci pełnią rolę wspomagającą względem rodziców poprzez prowadzone lekcje religii, katechezy i spotkania (w obecnym czasie formą najbezpieczniejszą są spotkania online, ale tam gdzie to możliwe nie można wykluczyć spotkań w formie bezpośredniego spotkania z zachowaniem reżimu sanitarnego)” – czytamy w komunikacie podpisanym przez ks. Łukasza Przybylskiego, dyrektora wydziału dzieci i młodzieży kurii warszawskiej.

Jak będą wyglądać uroczystości?

Termin uroczystości pierwszokomunijnych powinien ustalić proboszcz w porozumieniu z rodzicami. Archidiecezja warszawska zaleca również, aby – w zależności od warunków w poszczególnych parafiach – rozważyć możliwość przystępowania dzieci do pierwszej komunii w małych grupach lub indywidualnie, uwzględniając przy tym różne terminy uroczystości.

Reklama

„Przy organizacji uroczystości należy uwzględnić obowiązujące zasady reżimu sanitarnego oraz postulaty rodziców co do bezpiecznego przeprowadzenia uroczystości” – czytamy w komunikacie.

Podobne decyzje w innych polskich diecezjach

Podobne zalecenia wydała w ostatnich dniach m.in. archidiecezja katowicka, diecezja sandomierska czy radomska. W komunikacie do wiernych bp Marek Solarczyk stwierdził, że „należy roztropnie zwiększyć ilość dni i godzin przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej”. Ponadto „terminy i zasady przeżywania uroczystości mają ustalić duszpasterze w porozumieniu z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii”.

Reklama

kh/archwwa.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę