Komisja, która bada sprawę o. Pawła M. opublikuje raport do końca sierpnia

Do końca sierpnia, komisja ekspercka badająca sprawę dominikanina o. Pawła M., który dopuszczał się przemocy i wykorzystywania seksualnego, opublikuje swój raport. "Prace komisji wciąż trwają, wysłuchujemy jeszcze zeznań ostatnich ofiar i świadków" - powiedział Tomasz Terlikowski, przewodniczący komisji.

Cathopic/Luis Angel Espinosa

Prace komisji wciąż trwają, wysłuchujemy jeszcze zeznań ostatnich ofiar i świadków. Prace nad raportem są bardzo zaawansowane. Mimo że wciąż trwają przesłuchania, to zarówno część prawna, faktograficzna, jak i religijna już powstają bądź są na znacznym etapie powstawania. Wszystko wskazuje na to, że jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, czyli np. nie zgłoszą się kolejne poszkodowane osoby, do końca sierpnia raport powinno się udać opublikować. Prace są na tyle zaawansowane, że jest to bardzo prawdopodobne – powiedział KAI Tomasz Terlikowski, przewodniczący komisji.

Komisję dotyczącą o. Pawła M., powołał 30 marca obecny prowincjał zakonu dominikanów o. Paweł Kozacki. „Celem działania jest opisanie działania br. Pawła, reakcji i zaniedbań władz Prowincji oraz mechanizmów, jakie w tej sprawie zadziałały. Komisja w podsumowaniu sformułuje sugestie i zalecenia, które pomogą uniknąć podobnego zła w przyszłości” – napisano w dekrecie.

Przesłuchano kilkadziesiąt osób. Komisja zakończy pracę w połowie sierpnia

Do tego momentu przeprowadzono ponad trzydzieści przesłuchań z zakonnikami oraz ponad trzydzieści pięć z pokrzywdzonymi i innymi świadkami w sprawie. Zakończono również analizę zgromadzonej dokumentacji. Komisja przewiduje zakończenie swoich prac na drugą połowę sierpnia bieżącego roku. Wówczas przedstawi raport końcowy z jej prac, obejmujący część faktograficzną oraz analizę z perspektywy wiedzy psychologicznej, filozoficznej, teologicznej oraz prawnej, wraz ze stosownymi rekomendacjami – mówi prof. Michał Królikowski, członek Komisji.

Reklama
Reklama

Dominikanie zapewnili, że komisja działa niezależnie od zakonu i została zobowiązana do braku stronniczości. Organ otrzymał dostęp do materiałów archiwalnych, w tym akt personalnych, zgromadzonych w sprawie o. Pawła M. Decyzja o ostatecznym kształcie raportu oraz sposobie jego upublicznienia będzie pozostawiona komisji.

Działania zakonu w sprawie o. Pawła M.

Pod koniec marca dominikanie poinformowali, że władze zakonu wszczęły wobec Pawła M. postępowanie kanoniczne za czyny, których miał się dopuszczać m.in. w latach 1996-2000 na członkach duszpasterstwa akademickiego we Wrocławiu.

Od tego momentu dominikanin pozostawał w izolacji w jednym z klasztorów, z zakazem opuszczania go, ale na początku kwietnia został aresztowany.

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę