Nasze projekty

Ponad 200 rodzin wciąż potrzebuje pomocy! Solidarna Paczka dla Ukrainy

Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do ponad tysiąca rodzin, które uciekły przed wojną, znalazły schronienie w Polsce, ale wciąż potrzebują naszego wsparcia. Proszą m.in. o ubrania, żywność, środki higieniczne. Paczki z darami zostaną wręczone potrzebującym w trakcie Weekendu Cudów, czyli finału Solidarnej Paczki.

fot. David Peinado/pexels.com

“Solidarna Paczka” to specjalna edycja “Szlachetnej Paczki”, zorganizowana dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli w Polsce schronienie przed wojną. Wolontariusze dotarli do ponad tysiąca rodzin, które uciekły przed wojną w Ukrainie, a które wciąż potrzebują pomocy. To ludzie, którzy mieli domy, szczęśliwe życie, a do Polski trafili często z jedną walizką i w ubraniach, które mieli na sobie. Są wśród nich dzieci.

fot. materiały prasowe

Wśród rodzin, które czekają na swojego darczyńcę, jest m.in. 8-letnia Olena wraz z mamą. Dziewczynka boi się zostać sama w pokoju, iść do szkoły, sama zasypiać. Uciekały pieszo przez 7 km. Słyszały strzały, krzyk i bombardowanie. Tata został w Ukrainie, nie mają z nim kontaktu i nie wiedzą, co się z nim stało. Teraz dzielą małe mieszkanie z inną rodziną. Marzenie małej Oleny – hulajnoga. Takich poruszających historii w Solidarnej Paczce są setki.

Siedmioletni Mikołaj codziennie zadaje dwa pytania: „Czy na Dniepr nadal spadają rakiety?” „Czy tata coś napisał?” Do Polski trafił z bombardowanego miasta razem z mamą i rodzeństwem. Jest ich pięcioro. Stracili wszystko. Pani Anastazja od razu podjęła pracę – sprząta i pomaga w opiece nad starszymi osobami, ale środków nie wystarcza nawet na żywność. Jej dzieci potrzebują letnich ubrań, ona – środków czystości. Choć to bardzo podstawowe potrzeby, nie chcieli o nie prosić. Mówili: „Dostaliśmy już tak dużo, powinniśmy już sami”.

Reklama

Rodziny uchodźcze, w trudnej sytuacji materialnej, zostały włączone do Solidarnej Paczki, czyli specjalnej edycji Szlachetnej Paczki. Program społeczny zakłada mądrą i indywidualną pomoc. Wolontariusze sprawdzili, czego rodzina potrzebuje, aby mogła lepiej funkcjonować, odzyskać sprawczość i samodzielność. To właśnie na te potrzeby mogą odpowiedzieć darczyńcy – przygotować paczki, które trafią do rodzin w Weekend Cudów, czyli już 25 i 26 czerwca. 

Każdy może włączyć się do akcji do piątku 24 czerwca. Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki, wybrać rodzinę i przygotować dla niej Solidarną Paczkę.

Dlaczego to jest tak ważne? 

Rodziny, do których dotarli wolontariusze, czekają na Weekend Cudów. Dla wielu z nich to będzie pierwsza indywidualna pomoc i pierwszy raz, kiedy ktoś zapytał: czego potrzebujecie? Co naprawdę może Wam pomóc?

Reklama

Valentina pamięta swoją ostatnią rozmowę z mężem. Mówił: „Mamy jedno dziecko, musicie żyć, zadbajcie o siebie”. Z Ukrainy wzięli dwa plecaki i to, co zdołali włożyć na siebie. Ich jedyne dziecko to 10-letni Igor. Mimo 27°C, wciąż ubiera zimowe buty, w których tu przyjechał. 

Sytuacja jest tym trudniejsza, że często rodziny, które mają już swojego darczyńcę i te, które na niego wciąż czekają, mieszkają razem. Może się więc okazać, że dzieci, które potrzebują letnich ubrań i przyborów szkolnych, nie dostaną ich, ale zobaczą, że pomoc dotarła do kolegów z pokoju obok. Nie możemy na to pozwolić. Zmobilizujmy się raz jeszcze i pomóżmy! 

 – Jesteśmy zmęczeni wiadomościami o wojnie oraz inflacji. W życie każdego z nas wdarła się niepewność. Jesteśmy też zmęczeni pomaganiem, bo jako społeczeństwo zrobiliśmy już bardzo dużo. Ale przygotowanie Solidarnej Paczki nie musi być dużym wyzwaniem. Wierzymy, że wspólnie i solidarnie pomożemy wszystkim rodzinom, które czekają na wsparcie mówi Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej i Solidarnej Paczki.

Reklama

mg/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę