Nasze projekty

Kard. Ryś o synodzie: obecnie liczą się stawiane pytania, nie propozycje rozwiązań

"Synod ma być poważnym procesem wspólnej drogi. Takie są oczekiwania" - podkreśla kard. Grzegorz Ryś.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Metropolita łódzki odniósł się do kolejnego etapu synodu o synodalności, który rozpoczyna się 4 października w Watykanie.

Kard. Ryś zwraca uwagę, że we wszystkich wypracowanych do tej pory dokumentach związanych z synodem, stwierdzono, że na ten moment, nie tyle się liczą propozycje gotowych rozwiązań, ale pytania, które powstały w dotychczasowym procesie synodalnym, w wyniku konsultacji i dyskusji.

Podstawą jest dokument roboczy „Instrumentem laboris”, który zawiera zagadnienia i pytania. Pierwszy raz ma on taką formę, w poprzednich latach dokument ten był właściwie propozycją dokumentu końcowego, do którego wprowadzane były ewentualnie poprawki. W przypadku tego Synodu tak nie jest. W najbliższym czasie nie będzie dokumentu końcowego w dawnym stylu, który byłby podstawą do adhortacji posynodalnych. Synod będzie trwał także w 2024 r. Prowadzone będą dalsze rozmowy, zebrania, prace w grupach – powiedział kard. Ryś w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Prof. Bańka przed rozpoczęciem Synodu: dobrze przeżyte rekolekcje pozwolą na spotkanie w duchu braterstwa

Dodał, że delegacje synodalne gromadzą się przede wszystkim na modlitwie i wsłuchiwaniu się w głos Ducha Świętego. Przypomniał, że synod zaczął się od ekumenicznego czuwania modlitewnego na placu św. Piotra z udziałem papieża Franciszka, poprzedziły go też rekolekcje dla uczestników.

Potrzebne jest przekonanie, że Duch Święty będzie do nas mówił w czasie tego Synodu, poprzez tych, z którymi będziemy wymieniać doświadczenia z naszych lokalnych Kościołów. W tej chwili liczy się przede wszystkim otwartość na to, w którą stronę Duch Święty chce poprowadzić Kościół, niż przedstawianie gotowych schematów wypowiedzi, oświadczeń. Synod ma być poważnym procesem wspólnej drogi. Takie są oczekiwania – wskazał metropolita łódzki.

Reklama

Zaznaczył, że także uczestnicy z Polski mają swoje indywidualne doświadczenia, którymi chcą się podzielić. Każda z czterech diecezji reprezentowanych przez członków delegacji jest inna: Poznań, Kraków, Katowice, Łódź. Mają one swoją specyfikę i różnorodność. To jest właśnie to, czego na Synodzie wszyscy się spodziewają i oczekują, czyli słuchania siebie w pewnej różnorodności – podkreślił kard. Ryś.

PRZECZYTAJ: Sagrada Familia wkrótce zostanie ukończona. Budowa bazyliki trwa ponad 140 lat

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę