Nasze projekty

Kard. Ryś: „Nie wolno zgorszyć ludzi tym, że wszystko zostanie tak, jak było”

"Jeśli nie przełoży się te kilka lat refleksji synodalnej na konkretne zmiany, to ludzie, którzy się zaangażowali w synodalność przez ostatnie lata, będą srodze zawiedzeni" - powiedział kard. Grzegorz Ryś.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Papież powiedział, że wracamy z dwoma rzeczami, to znaczy z dokumentem, który został opublikowany i przyjęty przez Ojca Świętego jako jego dokument oraz z doświadczeniem Kościoła wspólnotowego – wskazał kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki w rozmowie z serwisem Vatican News po zakończeniu obrad synodalnych. Dodał, że wraca także z tym, że „liczy się «my»”.

Ojciec Święty mówi, że czytanie tego dokumentu jest szczególnie nam zlecone z racji na kontekst tego doświadczenia. Cała sztuka polega na tym, aby dzielić się tym doświadczeniem tak, aby ten dokument stał się zrozumiały. Jego się inaczej czyta, kiedy się ma doświadczenie synodalności, w niektórych przypadkach trzyletnie – powiedział kard. Ryś odnosząc się do przemówienia papieża Franciszka na zakończenie obrad synodu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kard. Ryś przygotowywał kanapki dla ubogich Rzymu. „Nie jesteśmy tylko od głoszenia”

Reklama

Kardynał Ryś podkreślił, że dokument końcowy synodu wnosi „cały szereg konkretnych zaleceń, poczynając od obowiązkowych rad, które są przewidziane w Kodeksie Prawa Kanonicznego, ale nie przez wszystkich i nie na każdym poziomie były przez nas traktowane poważnie. Natomiast synod bardzo mocno podkreśla ich obowiązkowość”.

Metropolita Łódzki wyznał, że jeśli „nie przełoży się te kilka lat refleksji synodalnej na konkretne zmiany, to ludzie, którzy się zaangażowali w synodalność przez ostatnie lata, będą srodze zawiedzeni. Tych ludzi nie wolno zawieść. Nie wolno ich zgorszyć tym, że wszystko zostanie tak, jak było, bez konkretnych zmian”.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek zdecydował, że nie będzie adhortacji po synodzie. „Wystarczy dokument końcowy”

Reklama

Synod o synodalności pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” rozpoczął się od fazy lokalnej w październiku 2021 roku. Od 2 października w Watykanie odbywała się druga rzymska sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która zakończyła się w sobotę 27 października głosowaniem nad dokumentem końcowym.

Vatican News, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja