Kard. Nycz wyświęcił trzech diakonów. „Musicie być mocni, by wziąć na ramiona Kościół”

Kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że w zeszłym roku w archidiecezji warszawskiej wyświęcono dwunastu diakonów, więc - jak podkreślił - "dysproporcję widać gołym okiem, ale trzeba dziękować za każdego z nich".

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, patronki Warszawy, w sobotę 13 maja, święcenia diakonatu przyjęli: Mateusz Baran, Paweł Karol Klefas, Maciej Stanisław Koźba z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

„Bóg nie przestał dawać powołań”

Mszy świętej w kościele seminaryjnym przewodniczył kard. Nycz, który przypomniał, że „w ubiegłym roku wyświęciliśmy 12 diakonów” i „dysproporcję widać gołym okiem”. Nie chodzi jednak o to – jak podkreślił – „by ubolewać, ale trzeba dziękować Bogu za każdego z nich”.

Wiemy, że dobry i miłosierny Bóg nie przestał dawać powołań, ale możne nasz słuch gdzieś się przytępił – zauważył metropolita warszawski.

Reklama

Musicie być jako diakoni i w przyszłości jako kapłani bardzo gorliwi, by za 5, 10 czy 20 lat wziąć na ramiona Kościół warszawski i zastąpić tych 30, którzy jeszcze niedawno byli święceni. Jak bardzo musicie być mocni, by służyć Chrystusowi, jak bardzo się starać, by ich zastąpić! – mówił do nowych diakonów.

Diakoni mogą udzielać chrztu i błogosławić śluby

Kandydaci do święceń diakonatu złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi i jego następcom oraz przyrzeczenie zachowania celibatu. Zobowiązali się także do odmawiania liturgii godzin, czyli brewiarza.

Nowo wyświęceni diakoni będą mogli podczas liturgii czytać Ewangelię i głosić homilie, a także przewodniczyć obrzędom chrztu świętego, błogosławić śluby, udzielać Komunii świętej, nosić wiatyk chorym, przewodniczyć pogrzebom oraz spełniać dzieła miłosierdzia.

Reklama

W czasie celebracji liturgicznych diakoni ubrani są w albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię oraz szatę wierzchnią zwaną dalmatyką.

We wrześniu diakoni zostaną skierowani do parafii archidiecezji warszawskiej na praktyki, gdzie będą zdobywać doświadczenie duszpasterskie. Dla nich diakonat jest etapem w drodze do święceń prezbiteratu.

Przed święceniami prezbiteratu każdy z diakonów obroni pracę magisterską z wybranej dziedziny teologii. Warszawscy seminarzyści dyplomy zdobywają na Akademii Katolickiej w Warszawie.

Reklama

kh, archwwa.pl, Gość Warszawski/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę