Nasze projekty

Kard. Nycz: jeśli kościół ma być dziś światłem dla pogan, musi być zjednoczoną wspólnotą

"Synod to wielka szansa dla Kościoła. Jeśli ma on być dziś światłem dla pogan, musi być synodalny i musi być zjednoczoną wspólnotą" – mówił wczoraj kard. Kazimierz Nycz, zachęcając osoby konsekrowane do jak najpełniejszego włączania się w synod.

fot. Episkopat Polski/ Flickr

Przedstawicieli zakonów żeńskich, męskich, instytutów świeckich oraz osób, które przyjęły indywidualną konsekrację, zebranych w warszawskiej archikatedrze powitał jej proboszcz, ks. Bogdan Bartołd. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który pobłogosławił przyniesione przez uczestników liturgii gromnice.

Rozpoczynając homilię przytoczył słowa wypowiedziane przez Symeona do Maryi. Jak podkreślił, obchodząc święto Ofiarowania Pańskiego również w kontekście Dnia Osób Konsekrowanych często koncentrujemy się na aspekcie ofiarowania swojego życia, daru, który składamy z niego Bogu. Tymczasem to nie jedyna prawda tego święta, zwłaszcza, że ofiarowując Bogu swoje życie w gruncie rzeczy dajemy Mu to, co do Niego przecież należy.

„W tych trzech świętach Kościół objawia nam prawdę o tym, po co Jezus przyszedł na świat”

Kard. Nycz zwrócił uwagę, że słowa Symeona wskazują, iż święto Ofiarowania Pańskiego stanowi pewną całość wraz z Uroczystością Bożego Narodzenia i Objawienia Pańskiego. W tych trzech świętach Kościół objawia nam prawdę o tym, po co Jezus przyszedł na świat – po to, by nas zbawić i po to, by to zbawienie było głoszone całemu światu – mówił.

Reklama

Jak podkreślił – głoszenie tej prawdy jest zadaniem każdego ochrzczonego ale w sposób szczególny – osoby konsekrowanej. Także gdy jesteśmy powołani do posługi liturgicznej w Kościele, do służenia liturgii w Kościele, kiedy jesteśmy powołani do katechezy, do wychowania, do prowadzenia szkół, do prowadzenia wielorakich dzieł charytatywnych – to zawsze przecież jest to głoszenie Chrystusa i bycie Jego światłem, jest to głoszenie Ewangelii i dobrej nowiny o zbawieniu – powiedział.

Przypomniał, że Symeon mówi również o cierpieniu. Zaznaczył, że te słowa wskazują, iż głoszenie Ewangelii jest związane nie tylko z trudem ale czasem i z męczeństwem. Nigdy nie było łatwej ewangelizacji a wydaje się, że ten czas, w który wchodzimy jest czasem ewangelizacji wymagającej poświęcenia i gotowości do przyjęcia cierpienia i krzyża – powiedział.

„Bądźcie synodalni”

Metropolita warszawski podkreślił, jak ważny i potrzebny jest Światowy Dzień Osób Konsekrowanych – dzień, w którym cały Kościół może podziękować za każdą siostrę i za każdego brata, za wszystkie osoby konsekrowane, w tym osoby, które wybrały życie kontemplacyjne; dzień, w którym każda z osób konsekrowanych może się poczuć niezastąpioną cząstką Kościoła. Jako arcybiskup warszawski osobiście podziękował też wszystkim konsekrowanym.

Reklama

W dalszej części homilii zachęcił ich do jak najpełniejszego zaangażowania się w trwający obecnie synod. Bądźcie synodalni też w swoich domach i wspólnotach. Synod jest tez okazją do tego, byśmy więcej ze sobą rozmawiali i byśmy się wzajemnie wysłuchiwali – mówił. Jak podkreślił, takie synodalne podejście ułatwi życie we wspólnotach i wpłynie pozytywnie na współpracę ze świeckimi.

Czy nie trzeba wielu spraw przemyśleć ? Porozmawiać? Szczerze, do bólu? Czy nie potrzeba niektórych tych struktur, które przez lata narastały poddać takiej duchowej weryfikacji – w trosce o Kościół, w trosce o jego przyszłość? – zachęcał. Jak podkreślił, może to być szansą na to, by pokazać, że Kościół jest wciąż młody i że wydobywa się z pewnych kolein.

„Jeśli ma on być dziś światłem dla pogan, musi być synodalny i musi być zjednoczoną wspólnotą”

W kontekście życia konsekrowanego zwrócił też uwagę, że ślub posłuszeństwa należy rozumieć synodalnie – posłuszeństwo ma się opierać na wspólnej modlitwie i rozmowie podwładnych i przełożonych. W czasie liturgii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby.

Reklama

Synod to wielka szansa dla Kościoła. Jeśli ma on być dziś światłem dla pogan, musi być synodalny i musi być zjednoczoną wspólnotą – powiedział.

Na zakończenie Mszy św. kard. Nycz w sposób szczególny podziękował. o. Gabrielowi Bartoszewskiemu OFM Cap. za wieloletnią pracę na stanowisku kierownika Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w warszawskiej kurii. Poinformował jednocześnie, że jego następcą na tym stanowisku jest o. Wiesław Kulisz SJ.

W archidiecezji warszawskiej posługuje ok. 2 tys. sióstr zakonnych i ok. 500 zakonników. Są też członkowie instytutów świeckich, dziewice i wdowy konsekrowane.

pa, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę