Nasze projekty

Jeździł na nartach, pływał kajakiem. Jan Paweł II był miłośnikiem sportu

6 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju. Wielkim miłośnikiem sportu był Jan Paweł II, a jedno z warszawskich muzeów podzieliło się na Twitterze archiwalnymi fotografiami, na których możemy zobaczyć papieża m.in. podczas spływu kajakowego czy jazdy na nartach.

fot. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Jan Paweł II w młodości grał w piłkę nożną, ale kochał też góry, jeździł na nartach, rowerze i uczestniczył w spływach kajakowych. To wszystko możemy zobaczyć na archiwalnych zdjęciach udostępnionych przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Papież podkreślał, że potencjał ukryty w sporcie jest ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz pomaga w „budowaniu społeczeństwa bardziej ludzkiego”.

Poczucie braterstwa, wielkoduszność, uczciwość i szacunek dla ciała – stanowiące z pewnością niezbędne cnoty każdego dobrego sportowca – przyczyniają się do budowy społeczeństwa, gdzie miejsce antagonizmów zajmuje sportowa rywalizacja, gdzie wyżej ceni się spotkanie niż konflikt, uczciwe współzawodnictwo niż zawziętą konfrontację. Tak pojmowany sport nie jest celem, ale środkiem: może się stać czynnikiem współtworzącym cywilizację i służącym prawdziwej rozrywce, pobudzającym ludzi, by ujawniali swoje najlepsze strony, a unikali wszystkiego, co może im zagrażać lub wyrządzać poważne szkody im samym lub innym – mówił Jan Paweł II podczas Jubileuszu Sportowców w 2000 roku.

Reklama
Reklama

kh/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę