Jest polsko-niemieckie oświadczenie duszpasterzy w sprawie Odry

"Widok martwych ryb porusza ludzi daleko poza naszym regionem, nawet na skalę międzynarodową" - podkreślają katoliccy i ewangeliccy duszpasterze nadodrzańskich Kościołów, którzy wydali specjalne oświadczenie w związku ze śnięciem ryb na Odrze.

fot. magro_kr/ Flickr CC BY-NC-ND 2.0

Oświadczenie ukazało się w południe na stronie internetowej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pełna treść oświadczenia:

Dla wspólnej, przyjaznej dla życia i stworzenia przyszłości nad Odrą.

W ostatnim czasie wszyscy przeżywamy smutek wynikający z masowego śnięcia populacji ryb w rzece Odrze. To naturalne dobro, którego wspólnie doświadczamy po obu brzegach rzeki. Widok martwych ryb porusza ludzi daleko poza naszym regionem, nawet na skalę międzynarodową. Myślimy o wszystkich, którzy starają się zawodowo sprostać temu trudnemu zadaniu, jak i o wolontariuszach. Wszystkich obejmujemy modlitwą.

Reklama
Reklama

Jako Kościoły znajdujące się na wschód i zachód od Odry wyrażamy naszą troskę o podejmowanie starań na rzecz poszanowania środowiska naturalnego. Po wielu latach, w których Odra dzieliła nasze kraje, my jako chrześcijanie w ostatnich dziesięcioleciach pracowaliśmy nad tym, aby Odra była rzeką polsko-niemiecką, która
łączy ludzi we wspólnym obszarze kulturowym. Razem modliliśmy się nad brzegami Odry i razem pielgrzymowaliśmy nad Odrą. Jesteśmy wdzięczni, za to, że Odra stała się ponownie bardziej naturalnym środowiskiem dla wielu gatunków ryb i roślin.

W związku z powyższym dostrzegamy potrzebę nieustannych wysiłków na rzecz poszanowania środowiska naturalnego. Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, aby wspólnym wysiłkiem podjąć się odbudowywania fauny i flory rzeki Odry, jej przyrodniczych, naturalnych walorów. Dostrzegamy także możliwość i potrzebę obywatelskiego wsparcia w aspekcie materialnym stosownych działań na rzecz tego pięknego pomnika przyrody, którym jest rzeka Odra i jej cała infrastruktura.

List podpisali rzymskokatoliccy hierarchowie: arcybiskup Berlina Heiner Koch i biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, a także duszpasterze ewangeliccy: biskup ewangelickiego Kościoła Berlin-Brandenburgia-Śląskie Górne Łużyce Christian Stäblein, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce – Waldemar Pytel, superintendentka generalna ewangelickiego Kościoła Görlitz – Theresa Rinecker i superintendent ewangelickiego Kościoła Oderland-Spree – Frank Schürer-Behrmann.

Reklama
Reklama

kh, diecezjazg.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę