Nasze projekty

Jak zapisać ukraińskie dziecko do polskiej szkoły?

Aby zapisać ukraińskie dziecko do polskiej szkoły wystarczy oświadczenie rodziców, bądź opiekunów tymczasowych, którzy oświadczą, ile lat nauki dziecko przeszło, jeśli nie ma na to potwierdzających dokumentów. Na tej podstawie, a ponadto rozmowy z danym uczniem, zostaje podjęta decyzja o kwalifikacji dziecka do odpowiedniego poziomu nauczania.

fot. Pexels

Polskie przepisy już od wielu lat umożliwiają kształcenie cudzoziemców, którzy przybywają do Polski i chcą tutaj kształcić swoje dzieci. Ponieważ teraz skala zjawiska jest zupełnie inna niż jeszcze kilka tygodni temu, dlatego podejmujemy dodatkowe działania legislacyjne, m.in. w specustawie o pomocy obywatelom z Ukrainy, przybywającym do Polski po 24 lutego. Jest tam część przepisów ułatwiających dostosowanie polskiego systemu edukacji do tej nowej sytuacji – poinformował wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Jak zgłosić dziecko ukraińskie do szkoły?

Uchodźcy, którzy mają dzieci w wieku szkolnym mogą skorzystać z polskiego systemu edukacji. Kiedy przekroczą granicę i dojdą do siebie, powinni zgłosić się do szkoły w miejscu, w którym w danym momencie zamieszkują. Jeśli chodzi o szkołę podstawową – do urzędu gminy, a o szkołę średnią – do starostwa powiatowego. Należy także podać informację, że dani rodzice lub opiekunowie chcieliby, aby ich dziecko kontynuowało edukację w miejscu zamieszkania.

W normalnych warunkach procedura ta byłaby znacznie bardziej skomplikowana, jednak ze względu na trwającą wojnę, wystarczy oświadczenie rodziców bądź tymczasowych opiekunów, którzy oświadczają ile lat nauki dziecko przeszło. Po tym kroku dyrekcja wraz z nauczycielami kwalifikują uczniów do odpowiedniego poziomu nauczania.

Reklama

Różnice programowe

Ci uczniowie pochodzenia ukraińskiego, którzy znają język polski, mogą trafić do klas istniejących i chodzić do klas z uczniami w tym samym wieku i poziomie kształcenia. Natomiast te dzieci, które nie znają języka polskiego, powinny trafić do oddziałów przygotowawczych, gdzie powinny nauczyć się mówić i pisać po polsku.

Warto zaznaczyć, że istnieją różnice programowe między szkołą polską, a ukraińską, co tym bardziej utrudnia klasyfikację uczniów do określonych klas. W takich przypadkach należy w specjalnych oddziałach poświęcić czas, by wyrównać nie tylko językowe różnice, ale ponadto programowe.

PolskieRadio24.pl, kw/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę