Nasze projekty

Jak przygotować się do I Komunii Św. w czasie epidemii? Wskazówki bpa Kamińskiego

"Trzeba szukać nowych sposobów formacji w przygotowaniu do ważnego wydarzenia, jakim jest I Komunia Św." - napisał biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w diecezjalnym komunikacie dotyczącym przygotowań do I Komunii Świętej w czasie pandemii.

Fot. vixrealitum/Pixabay

Bp Kamiński przypomina, że przygotowanie do I Komunii Św. powinno mieć przede wszystkim charakter duchowy, zmierzający do zdobycia osobistego doświadczenia religijnego. „Czas pandemii i związana z nim sytuacja w kraju sprawiają, że o ile nie jest większą trudnością nauka religii online, o tyle już nie łatwo jest wypełnić zadanie duchowego przygotowania do sakramentów” – zwraca uwagę biskup.

Nowe sposoby formacji, msze w mniejszych grupach

„Przeżywane okoliczności domagają się od nas – duszpasterzy – szukania nowych sposobów formacji w przygotowaniu do tego ważnego wydarzenia, jakim jest Pierwsza Komunia Św. i poprzedzająca ją spowiedź” – napisał w komunikacie bp Kamiński. Podkreśla, jak ważne jest, aby nie pomijać przede wszystkim duchowego aspektu czyli udziału dzieci w Mszy świętej.

Proponuje, by w czasie przygotowań do I Komunii organizować msze święte w mniejszych grupach, z zachowaniem zasad sanitarnych. „Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska, zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej Mszy św.” – poinformował hierarcha.

Reklama

POLECAMY: Pierwsza Komunia w Szpitalu Narodowym

Zadanie dla rodziców

Przypomniał też, że pierwszymi, którzy mają przygotować dziecko do przyjęcia Komunii Św. są jego rodzice. Podkreślone to zostało już 100 lat temu w dekrecie „Quam singulari”, aprobowanym przez św. Piusa X.

„To zadaniem rodziców jest zadbanie o religijną formację dziecka, które ma przystąpić do Pierwszej Komunii Św. Proszę zatem, aby duszpasterze angażowali rodziców nie tylko w organizację samej uroczystości, lecz także w przygotowania formacyjne dzieci” – napisał bp Kamiński. Zachęcił, by rodzicom dzieci pierwszokomunijnych przekazać materiały formacyjne, które mogliby wykorzystać w domu.

Reklama

„Ufam, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu rodziców, duszpasterzy i katechetów uda się przygotować dzieci do godnego przeżycia ich pierwszego spotkania z Jezusem eucharystycznym” – podsumował biskup warszawsko-praski.

Gdzie dziecko powinno przystąpić do Komunii?

Według wskazań Episkopatu Polski, miejscem przygotowania i przystąpienia do I Komunii Św. jest parafia zamieszkania dziecka. Za zgodą proboszcza parafii zamieszkania, do sakramentów może ono przystąpić także w parafii, na terenie której znajduje się szkoła. Jednak po rozpoczęciu przygotowania nie należy już zmieniać miejsca formacji.

Reklama

Zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski z 29 sierpnia 2020 r., przygotowanie bezpośrednie do I Komunii św. polega na udziale w nauczaniu religii (katechezie szkolnej) oraz w parafialnej katechezie sakramentalnej.

ZOBACZ TEŻ: Modlitwa o dobre przygotowanie do Pierwszej Komunii

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę