„Inna wiara nie rodzi tu żadnych konfliktów”. Co słychać u uchodźców na Bielanach?

"Uchodźcy czują się u nas bardzo dobrze. Coraz lepiej odnajdują się w tej rzeczywistości. Dzieci poszły z ogromną radością do szkoły, a niektóre matki znalazły już zatrudnienie" - mówi ks. Paweł Walkiewicz.

fot. Archidiecezja Warszawska

Przez Dom Rekolekcyjno-Formacyjny na Bielanach przewinęły się już setki uchodźców z Ukrainy. Byli już muzułmanie, teraz mieszkają wyznawcy prawosławia, których we wtorek ma odwiedzić patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I przebywający z wizytą w Polsce.

„Coraz lepiej odnajdują się w tej rzeczywistości”

Obecnie na terenie Domu Rekolekcyjno – Formacyjnego na Bielanach przebywa 90 osób. Od wybuchu wojny przez ośrodek przewinęły się setki uchodźców m.in. 200 marokańskich studentów. Niektóre rodziny już wyjechały, a w ich miejsce przybywają kolejni. O tym, jak wygląda sytuacja uchodźców w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Warszawskiej opowiada ks. Paweł Walkiewicz

Uchodźcy czują się u nas bardzo dobrze. Coraz lepiej odnajdują się w tej rzeczywistości. Dzieci poszły z ogromną radością do szkoły, a niektóre matki znalazły już zatrudnienie – mówi ks. dyrektor Paweł Walkiewicz.

Reklama
Reklama

Ośrodek współpracuje z Urzędem Dzielnicy Bielany, a także otrzymuje ogromne wsparcie ze strony mieszkańców. Jest to pomoc typowo sąsiedzka. Mieszkańcy Bielan poszukują zatrudnienia dla tych rodzin, urządzają kąciki zabaw dla dzieci oraz pomagają nam materialnie. Ostatnio otrzymaliśmy sprzęt AGD, pralkę i lodówkę – informuje ks. Walkiewicz.

„Inna wiara nie rodzi tu żadnych konfliktów”

Pomimo tego, że większość osób jest prawosławnych, bardzo dobrze odnajdują się w katolickim ośrodku. Wielu z nich przychodzi na niedzielne msze św. odprawiane przez proboszcza parafii bł. E. Detkensa w Lesie Bielańskim.

Inna wiara nie rodzi tu żadnych konfliktów. Mamy z nimi bardzo dobry kontakt. Oni po prostu chcą mieć poczucie wspólnoty, dlatego sami przychodzą, aby się wspólnie z nami modlić. Jest to piękne świadectwo – dodaje dyrektor.

Reklama
Reklama

We wtorek, 29 marca przebywający w Polsce z wizytą ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I spotka się uchodźcami, którzy znaleźli schronienie w Domu Rekolekcyjno – Formacyjnym na Bielanach. Zwierzchnikowi światowego prawosławia towarzyszyć będą przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski. Wszyscy spotkają się na wspólnej modlitwie o pokój na świecie.

kh, archwwa.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę