Nasze projekty

Górale dotarli na Jasną Górę. Kolorowa, w tradycyjnych strojach, najbardziej rozśpiewana grupa już u Matki Bożej!

W niedzielę 31 lipca na Jasną Górę dotarła 41. Piesza Pielgrzymka Góralska. Do Królowej Polski dotarło około 750 osób. Mszę św. odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. "By nikomu nie zabrakło pokoju, który może dać tylko Chrystus" – prosili pielgrzymi z Podhala.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

W trakcie homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał do Ewangelii o gromadzeniu skarbów. Duchowny podkreślił, że być bogatym przed Bogiem, to przede wszystkim żyć w prawdzie własnego sumienia, które daje wewnętrzny pokój. Żyć w prawdzie to „mierzyć się i odrzucać zalewającą nas falę kłamstw, półprawd, przemocy słownej, która dla niektórych staje się stylem życia”. A my mamy gromadzić przed Bogiem skarby prawdy, która każe nam uznać w każdym człowieku swego brata i swą siostrę w Chrystusie – mówił krakowski hierarcha.

Godność dziecka Bożego

Abp Jędraszewski podkreślił znaczenie godności, płynące z przynależności do Kościoła. To poczucie godności bożego dziecka musi być naszym najważniejszym elementem świadczenia o Kościele, o naszej wierze wobec świata, który chce, jak często podkreślał Jan Paweł II Wielki, żyć tak, jakby Pana Boga nie było; jakbyśmy też nie byli braćmi i siostrami, jakbyśmy mogli bezkarnie poniżać drugiego człowieka, okłamywać go; co więcej, byśmy go mogli, a wiemy, że to się dziś dzieje na Ukrainie, bezkarnie mordować, torturować, poniewierać – dodał hierarcha.

Reklama

Warto się dzielić

Metropolita krakowski zwrócił też uwagę, że pięknym skarbem jest umiejętność dzielenia się z drugim człowiekiem tym, co się ma.

Jakże tutaj nie wspomnieć tej wspaniałej postawy polskiego narodu, w której i wy macie swój udział, wobec uciekinierów z Ukrainy, przybywających często do nas, widziałem to w Krakowie, jedynie z foliówkami w ręku – mówił do górali metropolita krakowski.

Przemijające trudności

Arcybiskup zauważył, że nawet trudne sytuacje jak inflacja, kryzysy są przemijające, ale stają się wyzwaniem, by gromadzić to, co nie przemija, co buduje, a jest tym dobroć ludzkiego serca, jego otwartość na drugiego, dawanie nadziei

Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę rozpoczęła się 23 lipca. Jej kierownikiem był paulin Bachledówki o. Łukasz Flader. Pielgrzymi na Jasną Górę wędrowali pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”.

mg, czestochowa.naszemiasto.pl/ Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę