Nasze projekty

Dzisiaj pierwszy dzień 393. zebrania Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim

Tematy, które mają pojawić się na 393. zebraniu KEP dotyczyć będą m.in. życia codziennego, wsparcia migrantów z Ukrainy, a także wyzwań Kościoła w Polsce. Obradom Episkopatu towarzyszyć będą uroczystości jubileuszu 50-lecia Diecezji Opolskiej.

EpiskopatNews/Flickr.com

W Kamieniu Śląskim biskupi pierwszego dnia podsumowali etap krajowy procesu synodalnego w gronie wszystkich członków KEP. Tej części przewodniczył abp Adrian Galbas, odpowiedzialny z ramienia Episkopatu za prowadzenie etapu diecezjalnego. Przybliżył on biskupom przebieg fazy diecezjalnej synodu i syntezę powstałą na etapie krajowym. Z kolei ks. dr Mirosław Tykfer podzielił się z biskupami refleksją na temat synodalności w Kościele w oparciu o nauczanie Soboru Watykańskiego II oraz dokumenty, które zostały wydane przez papieży i Stolicę Apostolską.

Innym tematem spotkania biskupów będzie kwestia wsparcia migrantów, szczególnie w kontekście pomocy uchodźcom z Ukrainy. Umówią również pomoc realizowana przez Kościół na miejscu za naszą wschodnią granicą. Zagadnienie to poruszą w swoich wystąpieniach bp Wiesław Szlachetka – przewodniczący Komisji Charytatywnej, bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Reklama

Ponadto biskupi podejmą na zebraniu sprawy dotyczące codziennego życia i wyzwań Kościoła w Polsce, wśród nich m.in. tematykę programu duszpasterskiego, wychowania, kultu Bożego i dyscypliny sakramentów, misji, kwestii prawnych czy wyborów personalnych w ramach struktury Episkopatu.

We wtorek o 17:30 celebrowana będzie przez biskupów Msza św. w Sanktuarium na Górze Św. Anny. Liturgii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

ka, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę