Nasze projekty

Dwaj biskupi zapowiadają łączenie parafii. Brakuje księży

Dwóch polskich biskupów abp Wacław Depo i bp Andrzej Dziuba decyduje się na łączenie mniejszych parafii na terenach diecezji, którymi kierują. Jako powody wymieniają spadek powołań, odchodzenie kolejnych księży na emeryturę, jak również odejścia ze stanu kapłańskiego.

O koniecznych zmianach, wynikających z braku nowych powołań i przechodzeniu kolejnych księży na emeryturę, bp Dziuba poinformował wiernych diecezji łowickiej w liście pasterskim na Wielki Post.

„W tych wielkopostnych chwilach dzielę się z Wami koniecznością podjęcia niełatwych decyzji połączenia unią personalną małych parafii Kościoła łowickiego. Do podjęcia takiego kroku skłania mnie: spadkowa tendencja powołań kapłańskich, sukcesywne przechodzenie kolejnych pokoleń księży na zasłużoną emeryturę, nieprzewidziane wypadki losowe, a także skutki pandemii, chociażby w postaci dużo mniejszej liczby wiernych uczęszczających na niedzielne Msze święte” – czytamy w liście.

Jak tłumaczy duchowny, podejmowane kroki wynikają z potrzeby zapewnienia opieki duszpasterskiej wszystkim wiernym. W praktyce, dwie parafie będą miały jednego proboszcza, ale nadal pozostaną samodzielnymi placówkami.

Reklama
Reklama

Podobne kroki w archidiecezji częstochowskiej

Podobne zmiany na terenie archidiecezji częstochowskiej zapowiedział również abp Depo, o czym również poinformował wiernych w liście na Wielki Post. Jak tłumaczy, potrzeba łączenia parafii wynika z niewystarczającej liczby księży „w stosunku do potrzeb naszej archidiecezji wyjątkowo rozdrobnionej, bo posiadającej 312 parafii, z tego prawie 180 z jednym księdzem”.

Jako powody wymienia: kryzys powołań, śmierć księży, ale też porzucenie przez niektórych z nich stanu kapłańskiego. Obecnie w seminarium diecezjalnym formuje się 23 kleryków, z czego czterech z nich przyjmie w tym roku święcenia.

„Również względy owocnej pracy duszpasterskiej, w tym potrzeba czasami wręcz specjalistycznej pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzinami przemawiają za zamieszkaniem w jednym miejscu i pracą zespołową księży. Na koniec wspomnijmy trudności ekonomiczne, z którymi coraz bardziej borykają się małe parafie” – czytamy w liście.

Reklama
Reklama

ZOBACZ TEŻ: Pod kopułą Bazyliki św. Piotra znajdują się tajemnicze pudła pełne dzieł sztuki

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę