Nasze projekty

Pod kopułą Bazyliki św. Piotra znajdują się tajemnicze pudła pełne dzieł sztuki

Pod kopułą Bazyliki św. Piotra jest przechowywanych 50 ognioodpornych pudeł, w których znajduje się wiele dzieł sztuki. Trwa ustalanie, skąd one się tam wzięły i co dokładnie zawierają – pisze Il Messaggero.

Cathopic/Moisés Becerra

Wewnątrz ognioodpornych pojemników różnej wielkości odkryto dzieła i artefakty, a także rzeźby z marmuru i fragmenty fresków. Niektóre z nich wstępnie datowane są na XV wiek.

Zbiory zostały zgromadzone przez ks. Michele Basso, który pracuje w bazylice i umieszczone w jednym z pomieszczeń pod kopułą. Zbiory były niedostępne dla turystów. Natrafiono na nie już w 2000 roku, ale wtedy nie zdecydowano się na dokładnie zbadanie zawartości. Nie wiadomo też, w jaki sposób artefakty zostały zgromadzone – mogą one pochodzić z jakieś kolekcji, a także od klasztorów, instytutów zakonnych, czy z innych darów, które przychodziły do Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek i Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin są świadomi istnienia tych dzieł sztuki. Ten drugi w ostatnich miesiącach był w tamtym miejscu i oglądał pudła.

Reklama
Reklama

Jak donosi Il Messaggero, w zbiorze mogą się znajdować obrazy ze szkoły Matii Pretiego, szkice Pietro da Cortony, drewniane stoły, a także rzeźby z XVII wieku. W jednym z pudeł jest też rzeźba z białego marmuru inspirowana dziełem Michała Anioła.

Jak oceniono, dzieła sztuki mieszają się w zbiorze z fałszywkami i podróbkami oryginałów. Są tam kopie waz rzymskich i etruskich, jest nawet duplikat słynnej Wazy Eufroniusza. Zostały one wykonane prawdopodobnie w Rzymie w XIX wieku.

Teraz specjaliści będą wyjaśniać skąd pochodzą elementy zbioru i jak znalazły się w tak nietypowym miejscu na strychu bazyliki św. Piotra.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Watykan na minusie. Papież zaakceptował budżet Stolicy Apostolskiej

ag/Il Messaggero/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę