Nasze projekty

Diecezja sosnowiecka wydała komunikat. „Jesteśmy zdeterminowani, aby to zło wyrwać z korzeniami”

"Kuria Diecezjalna w Sosnowcu deklaruje, że działając z poszanowaniem obowiązującego prawa, zrobi wszystko co jest w jej zasięgu, aby sprawę wyjaśnić, a winnych surowo ukarać" - czytamy w komunikacie diecezji sosnowieckiej wydanym po skandalu seksualnym z udziałem księży, do jakiego doszło na jej terenie.

fot. Romain Dancre/Unsplash

Komunikat diecezji sosnowieckiej został opublikowany w piątek, 22 września i ma związek z wydarzeniem jakie miało miejsce w nocy z 30 na 31 sierpnia w budynku należącym do parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. W mieszkaniu jednego z księży, na plebanii, zorganizowano orgię z udziałem męskiej prostytutki. Jedna z osób zasłabła, prawdopodobnie po zażyciu leków na potencję. Na miejsce wezwano ratowników, których uczestnicy nie chcieli wpuścić do mieszkania. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie „nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”.

„Komisja nadal bada sprawę” – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej. Jak podkreślono, celem komisji jest ustalenie danych osobowych uczestników wydarzenia, przede wszystkim duchownych. „Ksiądz, który mieszkał w budynku, twierdzi, że żadna inna osoba duchowna nie przebywała tam w czasie zdarzenia. Pozostałe dwie osoby duchowne zeznały, że nie mają żadnej wiedzy na temat uczestników wydarzenia” – podkreśla kuria w komunikacie.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby to zło wyrwać z korzeniami”

Poinformowano, że komisja uwzględniając obowiązujące prawo w zakresie ochrony danych osobowych, wystosowała pisma do odpowiednich służb „z prośbą o udzielenie informacji na temat przebywających w czasie interwencji w Dąbrowie Górniczej innych niż użytkownik mieszkania osób duchownych”.

Reklama

„Prawo kościelne przewiduje dla osób duchownych, które dopuściły się tego rodzaju występków najbardziej srogie kary, aż do wydalenia ze stanu duchownego włącznie. (kan. 1395)” – podkreślono.

„Ks. Tomasz Z., którego udział w tym, co się wydarzyło (…) nie budzi żadnych wątpliwości, został 21 września br. pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych do czasu wyjaśnienia sprawy i skierowany do zamieszkania poza parafią” – czytamy.

Kuria jednocześnie „deklaruje, że działając z poszanowaniem obowiązującego prawa, zrobi wszystko co jest w jej zasięgu, aby sprawę wyjaśnić, a winnych surowo ukarać”. „Jesteśmy zdeterminowani, aby to zło wyrwać z korzeniami” – napisano w komunikacie.

Reklama

KAI, pa, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę