Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post?

W piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jednak biskupi niektórych polskich diecezji udzielili wiernym dyspensy.

fot. Stu Moffat/Unsplash

Dyspensy udzielili do tej pory m.in. biskupi archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji przemyskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

W zamian biskupi zachęcają do modlitwy w intencjach papieża lub innej formy pokuty

„Mając na względzie, że piątek 17 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.” – czytamy na stronie archidiecezji warszawskiej.

Metropolita warszawski zachęcił, aby osoby, które skorzystają z dyspensy ofiarowały „dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego”.

Reklama
Reklama

Z kolei biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel zachęcił wiernych, którzy skorzystają z dyspensy do podjęcia dowolnej formy pokuty w innym czasie np. odmówienia dowolnej modlitwy w intencjach papieża lub złożenia ofiary na misje.

kh/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę