Czy katolik może posługiwać się feng shui i ćwiczyć jogę? Zbada to specjalny instytut

Biskup opolski Andrzej Czaja powołał do istnienia Instytut Badań nad Teologią i Duchowością Dalekiego Wschodu przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.

Jest to think tank, którego zadaniem będzie m.in. integracja teologów katolickich badających teologię i duchowość Azji oraz wypracowanie wspólnej teologii, która może pomóc w rozstrzyganiu wątpliwości katolików zderzających się z egzotycznym bogactwem mądrości Dalekiego Wschodu.

Dyrektorem Instytutu został ks. prof. Dariusz Klejnowski-Różycki, wykładowca dogmatyki, teologii chińskiej, Rektor Śląskiej Szkoły Ikonograficznej. Podkreśla, że to dopiero początki działalności tej jednostki.
– Przede wszystkim chcemy zintegrować środowisko teologów katolickich zajmujących się teologią i duchowością Azji, zarówno południowej obejmującej Indie, jak i tej części chińskiej, a także związanej z islamem. Liczymy na to, że połączymy naszą wiedzę na polu badań kwestii najbardziej dotyczącej Polaków – mówi ks. prof. Klejnowski-Różycki.

Jego zdaniem brakuje w Polsce jasnych wytycznych tego, jak odnosi się nauka Kościoła do takich kwestii jak ćwiczenia jogi, uprawianie wschodnich sztuk walki, medycyna wschodnia czy feng shui. – Owszem, często stykami się z opiniami poszczególnych księży dotyczącymi tego, czy obcowanie z filozofiami i duchowościami dalekowschodnimi jest niebezpieczne dla naszej wiary, brakuje jednak jasnych rozstrzygnięć wynikających z dogłębnej wiedzy przedmiotu – wyjaśnia teolog.

Reklama

Przyznał również, że wiele razy spotykał się z nieuzasadnionym lękiem wynikającym z nieznajomości tego, z czym mamy do czynienia. – Dzwonił do mnie kiedyś z pytaniem pewien egzorcysta, abym mu wyjaśnił czym są chińskie znaczki, którymi zafascynował się chłopak przyprowadzony do niego. Myślał, że to coś diabelskiego, a był to piękny chiński wiersz o przyrodzie z epoki Tang. Brak wiedzy i lęk to najgorsi doradcy w sprawach duchowych – mówi ks. prof. Klejnowski-Różycki.

 

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę