Nasze projekty

Co z maseczkami na wolnym powietrzu? Jest rozporządzenie

Od 15 maja na wolnym powietrzu przestanie obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki. Zapis ten pojawił się w nowym rozporządzeniu, które opublikowano w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Pod koniec kwietnia rząd zapowiedział, że obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu zostanie zniesiony, jeśli wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców spadnie poniżej 15. Ten warunek został spełniony, dlatego od 15 maja zasłanianie ust i nosa na zewnątrz przestanie obowiązywać przy zachowaniu odległości przynajmniej 1,5 m od drugiej osoby.

Nakaz noszenia maseczek będzie nadal obowiązywał w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach). Także w miejscach ogólnodostępnych na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych.

Maseczki obowiązują także w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Reklama

Maseczek nie muszą zakładać m.in. dzieci do ukończenia 5 roku życia oraz osoby, które zawierają związek małżeński w kościele lub urzędzie stanu cywilnego.

Obecne przepisy zawarte w nowym rozporządzeniu obowiązują na razie do 5 czerwca.

Reklama

Łagodzenie obostrzeń w maju

W ostatnim czasie rząd przedstawił plan stopniowego łagodzenia obostrzeń w maju.

Od 15 maja zostaną natomiast otwarte lokale gastronomiczne na wolnym powietrzu oraz ogródki restauracyjne.

Reklama

Wróci także możliwość organizowania imprez okolicznościowych, w tym komunii i wesel, ale na wolnym powietrzu przy zachowaniu limitu 25 osób.

W budynkach kultu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 mkw powierzchni świątyni.

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę