Nasze projekty

Chcą służyć. Bp Markowski pobłogosławił aż 190 nowych lektorów

Przez cały rok kandydaci na lektorów uczestniczą w zajęciach z fonetyki liturgiki i biblistyki, aby później jak najlepiej przekazywać innym słowo Boże.

fot. Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie/Facebook

Bp Rafał Markowski włączył do grona lektorów 190 kandydatów, którzy przygotowywali się do pełnienia tej posługi w czasie kursu lektorskiego. Msza święta z udzieleniem posługi lektoratu odbyła się w sobotę w kościele seminaryjnym w Warszawie. Uroczysta promocja lektorska zakończyła 54. edycję kursu lektorskiego prowadzonego przez Archidiecezję Warszawską.

W kursie lektorskim uczestniczą głównie licealiści, ale co roku zgłaszają się również młodsi i starsi. To często osoby, które już posługują w swoich parafiach, ale potrzebują uporządkować wiedzę, dokształcić się.

ZOBACZ TEŻ: Kard. Nycz do młodych: nie bójcie się wjechać na autostradę, która prowadzi do Boga

Reklama

Przez cały rok kandydaci na lektorów uczestniczą w zajęciach z fonetyki liturgiki i biblistyki, aby później jak najlepiej przekazywać innym słowo Boże. W czasie zajęć z fonetyki ćwiczą umiejętność, poprawnego i ze zrozumieniem, czytania lekcji mszalnych. Wykłady z liturgiki służą lepszemu poznaniu liturgii, jej roli w Kościele – lektorzy zgłębiają strukturę mszy świętej i znaków liturgicznych. W ramach zajęć z biblistyki poznają postacie i wydarzenia biblijne, po to by lepiej rozumieć sens czytanego podczas Mszy Świętej słowa Bożego.

Na zakończenie kursu nowi lektorzy uczestniczą w rekolekcjach, a szczególnie ważnym dla nich wydarzeniem jest promocja lektorska, kiedy to biskup posyła ich do posługi w Kościele.

Organizowany przez Archidiecezję Warszawską od 1969 roku kurs lektorski przygotowuje do podjęcia funkcji lektora w liturgii. Przez pół wieku kurs zyskał ponad 5 tysięcy absolwentów, a podczas sobotniej uroczystości dołączyło do nich 190 nowych lektorów.

Reklama

Kurs odbywa się w gmachu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

archwwa.pl, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę