Nasze projekty

Serwis podszywający się pod polskie parafie zablokowany!

CERT zablokował stronę, która bez porozumienia z parafiami oferowała możliwość zamówienia “nabożeństw” oraz wpłaty datków.

Fot. Mockup/Freepik

Po zgłoszeniu oszustwa domenę wpisano na listę ostrzeżeń CERT Polska oraz podjęto kroki w celu usunięcia znajdujących się na niej treści. Obecnie strona internetowa nie jest już dostępna. 

Sprawa wyszła na jaw, gdy jeden z warszawskich proboszczów odkrył, że w sieci pojawiła się strona internetowa, która oferuje możliwość zamówienia w jego kościele “nabożeństw” oraz wpłaty datków na cele jego parafii. Nikt z przedstawicieli tej firmy nie kontaktował się z nim. Z nikim nie podpisywał umowy na świadczenie takich usług. Podobnie, jak i inni proboszczowie parafii, które można było “wesprzeć” poprzez tę stronę internetową. Oczywiście w teorii, bo tak naprawdę pieniądze trafiłyby na konto oszustów.

ZOBACZ: Fejkowe nabożeństwa i intencje! Oszuści podszywają się pod parafie

Reklama

Jest to jedna z metod oszustwa, które określa się “phishingiem”, kiedy to przestępca podszywa się pod daną osobę lub instytucję, aby wyłudzić poufne informacje, takie jak dane do logowania np. do kont bankowych, kont społecznościowych, czy systemów biznesowych. Metoda często opiera się na tworzeniu nieautoryzowanych stron internetowych.

O groźnym procederze natychmiast powiadomiono organy ścigania oraz CERT Polska, zajmujące się stronami wyłudzającymi dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych i serwisów społecznościowych. 

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę