Nasze projekty

Były ksiądz uniewinniony od zarzutów przestępstw seksualnych

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Łomży uniewinnił byłego proboszcza parafii w Grądach-Woniecku oskarżonego oraz w pierwszej instancji nieprawomocnie skazanego m.in. za przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej. Wyrok jest prawomocny.

fot. Vianney Saray / Cathopic

W marcu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Zambrowie skazał byłego proboszcza, obecnie osobę świecką, na cztery lata i dwa miesiące więzienia za przestępstwa popełnione w latach 2012-2015.

Oskarżony otrzymał również zakaz działalności i pełnienia stanowisk związanych z edukacją nieletnich oraz pięcioletni obowiązek powstrzymywania się od przebywania na terenie parafii w Grądach-Woniecku oraz kontaktowania się z pokrzywdzonym.

Zarzuty wobec kapłana dotyczyły doprowadzenia małoletniego do „poddania się innym czynnościom seksualnym”, za które udzielał korzyści majątkowych, oraz rozpijania osoby małoletniej.

Reklama

Jak poinformował PAP prezes łomżyńskiego sądu Jan Leszczewski, sąd odwoławczy uznał, że jeśli zdarzenia objęte zarzutami miały miejsce, to wówczas, gdy pokrzywdzony miał już ukończone 18 lat i „jako osoba pełnoletnia mógł decydować o swoim zachowaniu, czy chce, czy nie chce poddać się takim czynom”.

Po zawiadomieniu kapłan zrezygnował z urzędu proboszcza

Śledztwo w tej sprawie prokuratura wszczęła ponad trzy lata temu, gdy zawiadomienie złożyła osoba pokrzywdzona.

W październiku 2018 roku kuria w Łomży poinformowała, że do diecezjalnego delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży wpłynęło zgłoszenie dotyczące proboszcza parafii Grądy-Woniecko. Po tych informacjach duchowny zrezygnował z urzędu proboszcza.

Reklama

Duchowny poprosił papieża o przeniesienie do stanu świeckiego

Z kolei w kolejnych komunikatach kuria informowała, że księdzu nie powierzono żadnego urzędu czy funkcji duszpasterskiej.

Jednak w mediach pojawiły się informacje, że duchowni pełni obowiązki kapłańskie we wskazanym przez biskupa miejscu pobytu. W tej sytuacji kuria wprowadziła wobec byłego proboszcza w Grądach-Woniecku zakaz pełnienia wszystkich funkcji kapłańskich oraz noszenia stroju duchownego.

Natomiast w 2019 roku rzecznik kurii przekazał, że były proboszcz poprosił papieża o tzw. dyspensę od pełnienia obowiązków wynikających z przyjęcia święceń kapłańskich i o przeniesienie do stanu świeckiego.

Reklama

kh, PAP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę