Nasze projekty

Bp Solarczyk: w każdym doświadczeniu cierpienia, Bóg wiąże wielki dar dobra

"Bliskie są mi słowa św. o. Pio, że w każdym doświadczeniu cierpienia, Bóg wiąże wielki dar dobra" - mówił bp Marek Solarczyk w Radiu Plus Radom w związku z nadchodzącym Światowym Dniem Chorego.

fot. Episkopat/Flickr

Wśród wielu osób wciąż pokutuje przekonanie, że sakrament namaszczenia chorych udzielany jest wyłącznie dla umierających. Namaszczenie chorych jest sakramentem uzdrowienia. To wyjątkowa tajemnica umocnienia cierpiącego człowieka – przypomniał duchowny.

Bp Solarczyk zwrócił uwagę, że z powodu pandemii koronawirusa tegoroczne obchody Światowego Dnia Chorego nabierają zupełnie nowego doświadczenia. Ostatni rok wnosi zupełnie coś wyjątkowego w przeżywanie tego dnia. Choroba i cierpienie dotyka praktycznie nas wszystkich. One nie dotykają kogoś tam, ale jest to związane z nami i naszymi sąsiadami – powiedział gość Radia Plus Radom.

Dalej biskup mówił, że człowiek, który całkiem nieźle się czuje, musi być bardzo ostrożny w mówieniu o cierpieniu i jego wartości. Uczę się tego patrząc na tych, którzy je przeżywają, czy doświadczają wielu duchowych owoców. Bliskie są mi słowa św. o. Pio, że w każdym doświadczeniu cierpienia, Bóg wiąże wielki dar dobra. To wymaga naszej wiary i wrażliwości na drugiego człowieka oraz ludzkiego wsparcia – powiedział ordynariusz radomski.

Reklama

„Wobec chorego trzeba zachować”

Bp Marek Solarczyk zachęcił do przeczytania orędzia papieża Franciszka z okazji Światowego Dnia Chorego. Ten list przypomina fundamentalne rzeczy, by stanąć z wrażliwością wobec człowieka chorego. Ja nie byłym chory, nie przechodziłem Covid, ale byłem na kwarantannie i sam doświadczyłem wsparcia drugiego człowieka – powiedział.

Zdaniem biskupa Solarczyka każdy człowiek inaczej przeżywa swoje cierpienie. To tajemnica. Cenne jest doświadczenie tego, że człowiek nie jest sam. W jaki sposób ta obecność i to wsparcie będzie wyrażone, w jaki sposób może być przyjęte w danym momencie choroby, to jest zupełnie co innego. Ale kiedy człowiek doświadcza dobra, troski jest niezwykle cenne. Wobec chorego trzeba zachować wrażliwość – podkreślił.

Bp Solarczyk przypomniał, że będąc na wikariacie na warszawskiej Pradze, pełnił posługę duszpasterską w szpitalu. To był moment, kiedy byłem z chorymi. Sama obecność wśród nich jest wsparciem. To wyjątkowa tajemnica. W pamięci mam wiele osób, którym towarzyszyłem w doświadczeniu cierpienia, niejednokrotnie również w przejściu do wieczności. I to jest właśnie rola kapelana – podsumował hierarcha.

Reklama

Na zakończenie dodał, że 11 lutego „trzeba stanąć z wdzięcznością wobec służby zdrowia i docenić ich poświęcenie dla nas, dla ludzi chorych i cierpiących”.

To inicjatywa Jana Pawła II

Od 1993 r. Kościół katolicki 11 lutego obchodzi Światowy Dzień Chorego. Jest to kolejna – obok wielu innych ważnych pomysłów duszpasterskich – niezwykle cenna inicjatywa Jana Pawła II.

To odzew na zgłaszane od wielu lat z różnych stron prośby i postulaty, aby przynajmniej jeden dzień w roku poświęcić w sposób szczególny tym, którzy fizycznie i duchowo nie mogą w pełni korzystać z życia i oczekują naszej pomocy i wsparcia.

Reklama

W odpowiedzi na te głosy Ojciec Święty ustanowił w liście z 13 maja 1992 r. Światowy Dzień Chorego. W tym roku będzie on obchodzony już po raz 29.

ZOBACZ TEŻ: Papież: społeczeństwu należy pomóc w uzdrowieniu z zamachów na życie

kh/KAI/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę