Nasze projekty

Bp Muskus: Tracimy wiarygodność, autorytet społeczny i ludzi, którzy odchodzą z goryczą i rozczarowaniem

„Czy wolno nam zapomnieć o tym, że jako uczniowie Jezusa wezwani zostaliśmy do przekraczania granic? Do odważnego podejmowania odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy? Tej misji nie wolno nam się wyrzec” – mówił bp Damian Muskus OFM w nowohuckim kościele Arka Pana. Przewodniczył tam Mszy św. w rocznicę koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej.

Fot: Archidiecezja Krakowska

W homilii krakowski biskup pomocniczy zauważył, że Kościół w Polsce mierzy się dziś z „doświadczeniem braku”, w którym jednak tworzy się przestrzeń do działania Boga.

Tracimy wiarygodność, tracimy autorytet społeczny, tracimy ludzi, którzy odchodzą z goryczą i rozczarowaniem. Brakuje ewangelicznej wrażliwości, prostoty i pokory, brakuje głębi, brakuje prawdy. W te braki wtargnął w wielu miejscach niestety grzech, nikczemność i zło – mówił hierarcha, przyznając że jest to doświadczenie „bezradności, z którym trudno sobie poradzić ludzkimi siłami”.

Znaleźliśmy się dziś jako wspólnota w sytuacji, gdy trzeba na nowo usłyszeć wołanie Matki: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Trzeba nam zaprosić Jezusa, by nasze, coraz bardziej widoczne, deficyty wypełnił miłością ponad miarę i to, co ułomne, grzeszne, złe, przemienił w odnawiające bogactwo łaski – podkreślał.

Reklama

Dodał, że przesłanie Pani Fatimskiej, choć minął ponad wiek od objawień w portugalskiej wsi, wciąż jest aktualne. Jego zdaniem, wobec nowych wyzwań wołanie Maryi do modlitwy, pokuty i nawrócenia winno rozlegać się w Kościele z nową siłą. Do rodziny ludzkiej, gotowej poświęcić swoje najświętsze więzi na ołtarzu małostkowych egoizmów narodowych, rasowych, ideologicznych, grupowych i jednostkowych, przybyła z niebios nasza błogosławiona Matka, proponując, że zaszczepi w sercach tych, którzy Jej się zawierzą, miłość Bożą, płonącą w Jej sercu – cytował papieża Benedykta XVI, komentując, że słowa te opisują historię objawień, ale „brzmią dziś jak proroctwo, bo społeczeństwami wstrząsają kolejne konflikty, nasilają się prześladowania i przemoc, krzywdy wyrządzane są bezbronnym ludziom przy obojętnym milczeniu świata, kolejne kryzysy nękają też wspólnotę Kościoła”.

Wobec tych wyzwań chciałoby się ukryć w bezpiecznych granicach wspólnoty parafialnej, grupy modlitewnej, rodziny czy przyjaciół, którym ufamy. Czy jednak wolno nam zapomnieć o tym, że jako uczniowie Jezusa wezwani zostaliśmy do przekraczania tych granic? Do odważnego podejmowania odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy? Tej misji nie wolno nam się wyrzec – podkreślał kaznodzieja.

„Nie wolno ulegać pokusie wygody”

Nie wolno nam ulegać pokusom wygody, lęku przed nieznanymi wyzwaniami. Naszymi postawami nie powinny rządzić uprzedzenia i chęć walki ideologicznej, ale miłość, której tak dotkliwie wszyscy potrzebujemy – dodał.

Reklama

Jak mówił krakowski biskup pomocniczy, chrześcijanie wezwani są do modlitwy „za świat, któremu wydaje się, że nie potrzebuje ani modlitwy, ani Boga, ani Ewangelii”, jednak za modlitwą winny iść „konkretne czyny wyrażające troskę i solidarność z najsłabszymi, ale także miłość do nieprzyjaciół”. Jego zdaniem, taka wierna modlitwa i nawet najmniejsze gesty dobra potrafią zmienić bieg świata.

W podziemiach kościoła Arka Pana pod prezbiterium znajduje się grota Matki Bożej – miejsce przeznaczone do nieustannej adoracji. Stojąca tam figura Matki Bożej Fatimskiej została parafii podarowana przez wiernych z Portugalii i 13 września 1992 ukoronowana papieskimi koronami. Miejsce to jest dziś ważnym miejscem kultu Matki Boskiej Fatimskiej.

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę