Nasze projekty

Bp Muskus: obecności Boga w świecie nie zmienią próby zdejmowania krzyży

"Jezus, zgodnie z daną obietnicą, jest z nami także dziś. I nie zmieni tego nic" - podkreślił bp Damian Muskus OFM podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

Krakowski biskup pomocniczy wygłosił homilię przy usytuowanym na Rynku Głównym ołtarzu, przy którym rozważana była Ewangelia o uczniach idących do Emaus. Hasłem przewodnim tej stacji były słowa: „Kocham i jestem z wami”.

Bp Muskus podkreślał, że uczniowie uciekali przed pustką i brakiem nadziei. Ich Pan umarł, a więc nie było Go już w tym mieście, ani nigdzie indziej. Ich świat stał się pusty – opisywał, dodając, że pochłonięci „kontemplacją nieobecności” Jezusa, nie zauważyli, że mają Towarzysza wędrówki, a świadomość, kim On jest, dotarła do nich, gdy zaczął łamać chleb.

Jezus, zgodnie z daną obietnicą, jest z nami także dziś. I nie zmieni tego nic: ani serca nieskore do wierzenia, ani oczy na uwięzi, ani usta ogłaszające nieobecność Boga w świecie, ani działania zmierzające do marginalizowania religii w życiu społecznym, ani umniejszanie wagi duchowych potrzeb człowieka, ani zachęty do zdejmowania krzyży z urzędniczych ścian, ani rozporządzenia utrudniające organizowanie lekcji religii w szkołach publicznych – wymieniał duchowny. On jest i będzie z nami aż do skończenia świata – dodał.

Reklama

Bp Muskus: „czy swoją postawą przybliżamy Chrystusa?

Zaznaczył, by świat mógł uwierzyć w obecność Boga, potrzeba świadków. Czy swoją postawą przybliżamy Chrystusa naszym trudnym czasom? Czy potrafimy wszystkie nasze cierpienia, napięcia i niepokoje przekładać na prosty i przynoszący owoc język Ewangelii? – pytał uczestniczących w procesji.

Czy widzimy potrzebę wnoszenia Ewangelii w tkankę życia społecznego, przez miłość okazywaną bliźnim, przez dobro dzielone ponad podziałami, przez szerzenie pokoju, czy też poprzestajemy na dbaniu o zewnętrzne znaki i słowne deklaracje? – kontynuował.

Jezu, obecny w białym chlebie, pomóż nam stawać się świadkami Twojej miłości, dobra i pokoju dla ludzi żyjących pośród chaosu. Pomóż nam być świadkami dla zmieniającego się świata – modlił się na zakończenie bp Muskus.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Abp Galbas przestrzega księży: są trzy straszne cechy, na które ludzie dziś narzekają

KAI, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę