Nasze projekty

Bp Milewski: musimy gorąco modlić się o to, aby w przyszłości miał kto klękać przed ołtarzami

"Potrzeba gorliwej modlitwy, aby młodzież zamiast pustki wybierała Boga" - mówił bp Mirosław Milewski w parafii św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim, gdzie w niedzielę poświęcił ołtarze.

fot. episkopat news/flickr.com

Bp Mirosław Milewski w homilii podkreślił, że wierni w swoim kościele parafialnym stoją ramię z ramię z innymi ludźmi, którzy podobnie uważają, że centrum parafii stanowi tabernakulum z żywym Jezusem Chrystusem. Bóg „żyje i mieszka w kościele parafialnym, wszystko inne, to zaledwie świat przez Niego stworzony”.

Biskup odniósł się też do tego, że podczas mszy św. poświęci ołtarze. To przed ołtarzami wierni klękają, modlą się, zwierzają Bogu z trosk, powierzają mu swe radości; przy nich gromadzą się w niedziele i święta, aby oddać Bogu należną cześć.

ZOBACZ TEŻ: Rodziny pomordowanych na Wołyniu napisały list do biskupów. Apelują o ekshumacje i godny pochówek ofiar

Reklama

Jubileusz to czas refleksji. Musimy gorąco modlić się o to, aby w przyszłości miał kto klękać przed ołtarzami w waszym kościele parafialnym. To nie jest bezzasadna wątpliwość. My to wszyscy widzimy, a socjologowie publikują wyniki badań, z których wynika, że w ciągu kilku ostatnich lat odsetek dzieci i młodzieży, którzy regularnie praktykują, spadł z 69 procent do 23 procent. Tym samym bardzo przybyło niepraktykujących: tu odsetek wzrósł z 8 procent do 40 procent – przytoczył dane duchowny.

Dodał, że słabnie dziedziczenie postaw religijnych przez dzieci i młodzież, a także świadome formowanie w rodzinie do wiary przez rodziców. Rodzice przestają razem ze swymi dziećmi przychodzić do kościoła, coraz chętniej zgadzają się, by ich dzieci przestawały uczęszczać na katechezę. Co więcej, młodzież, która sama zaczyna dokonywać wyborów, nie decyduje się na inne wyznanie, inną religię – ale wybiera „nic, pustkę”.

Przyczyn tak gwałtownych przemian kulturowych, prowadzących do sekularyzacji, zeświecczenia społeczeństwa, zobojętnienie na wiarę jest wiele. Nie odważyłbym się na nikogo wskazać palcem. Także – a może przede wszystkim – Kościół musi walczyć ze swoimi grzechami, ale też brakiem miłości. Wspólnie: duchowni i osoby żyjące w rodzinach, mamy obowiązek gorliwej modlitwy oraz podejmowania wszelkich możliwych starań, żeby dzieci i wnuki zamiast pustki wybierały wiarę w Boga i kościół parafialny. To jest i będzie niezwykle trudne, ale nie możemy się poddawać. Jako ludzie wierzący w tym momencie walczymy o ich dusze – zaakcentował bp Milewski.

Reklama

PRZECZYTAJ: Do kościoła w Bukowinie Tatrzańskiej wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II

Bp Mirosław Milewski w czasie mszy św. poświęcił ołtarze. W kościele parafii św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim na głównej ścianie ołtarzowej centralnie znajduje się krzyż, a obok niego są ołtarze Matki Bożej Fatimskiej i św. Brata Alberta, patrona parafii.

Podczas jubileuszu między innymi odmówiono Litanię do św. Brata Alberta i wręczono medale „Zasłużony dla katechizacji”. Odbył się koncert orkiestry dętej z Przasnysza i piknik parafialny. Każdy parafianin mógł otrzymać pamiątkowy kubek z nadrukiem kościoła.

Reklama

Parafia św. Brata Alberta w Makowie Mazowiecki została erygowana 15 sierpnia 1998 roku, jako druga parafia w mieście, przez biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Konsekracja obecnej świątyni parafialnej miała miejsce 20 czerwca 1999 roku, dokonał jej biskup pomocniczy Roman Marcinkowski.. W parafii tej były liczne powołania do życia zakonnego i do kapłaństwa. Proboszczem parafii jest ks. kan. Marek Podsiadlik.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę