Nasze projekty

Bp Markowski: dialog powinien być prowadzony na każdym poziomie

„Te dni powinny przypominać, że prowadzimy dialog ze światem" – mówił w Poranku „Siódma9” bp Rafał Markowski. Przewodniczący rady Episkopatu ds. Dialogu Religijnego opowiedział o Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz Dniu Judaizmu, obchodzonym w niedzielę.

Podtrzymujemy tradycję prowadzenia dialogu. Myślę że tydzień poświęcony dialogowi przede wszystkim przypomina nam o wielkiej sztuce prowadzenia dialogu. Dzisiaj wydaje się, że nie jest to tak oczywiste. Mam wrażenie, że zapominamy o tym, że dialog powinien być prowadzony na każdym poziomie. W życiu Kościoła obecny jest permanentnie. Wiąże się chociażby z misją głoszenia dialogu. Oczywiście, na przestrzeni wieków różnie to wyglądało, ale po Soborze Watykańskim II nabrało to rozpędu – mówił.

W rozmowie nie zabrakło także odniesień do Dnia Judaizmu, którego tegoroczne hasło brzmi: „Życie i śmierć”. Praktyka jest taka, że ogólnopolski Dzień Judaizmu organizowany jest w poszczególnych diecezjach. Tegoroczne uroczystości związane są z diecezją warszawsko-praską. Jest to powrót do Warszawy, ponieważ podobne uroczystości miały już miejsce na terenie archidiecezji warszawskiej. Warszawska Praga zasługuje na uwagę i podkreślenie historii, która wiąże się z tą dzielnicą i Gminą Żydowską, która przez wieki tu funkcjonowała i nadal funkcjonuje – stwierdził bp Markowski.

Te dni – jak podkreślił – powinny przypominać nam, że prowadzimy dialog ze światem. Sobór Watykański II mówił, że Kościół musi trwać w dialogu jeśli chce skutecznie głosić Słowo Boże. Oprócz dialogu ważne jest świadectwo wiary. Kościół jeśli przemawia do świata to najmocniej przemawia poprzez dawane świadectwo wiary. Do tego świadectwa siebie i wszystkich katolików gorąco zachęcam – powiedział biskup.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

kh/Siódma9/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite