Nasze projekty

Biskupi zaczynają rekolekcje na Jasnej Górze. Tematem współcześni święci

"Przesłanie współczesnych świętych" to temat rekolekcji biskupów, które potrwają na Jasnej Górze do 18 listopada. "Ci święci nie są wyłącznie figurami historycznymi" - mówi o. Zdzisław Kijas OFMConv, w latach 2010-2020 relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który prowadzi rekolekcje.

fot. episkopat.pl

O. Kijas podzieli się z uczestnikami rekolekcji doświadczeniem, które wyniósł z dziesięcioletniej pracy w kongregacji. Patrząc oczami wiary, Pan Bóg poprzez świętych, błogosławionych i sługi Boże przekazuje Kościołowi naukę, pewien rodzaj programu duszpasterskiego – powiedział.

Jak pokreślił, rekolekcje będą „pewnym rodzajem lektury świętych w świetle współczesności”. Ci święci nie są wyłącznie figurami historycznymi, osobami, które żyły świątobliwie czy też oddały swoje życie za wartości płynące z wiary, ale są również drogowskazem, światłem na naszej osobistej drodze życia – dodał o. Kijas.

Rekolekcje wpisują się w rok trzech „wyjątkowych beatyfikacji”

Jak zauważył, temat rekolekcji biskupów wpisuje się w rok trzech beatyfikacji w Polsce. Nad dwiema z nich – kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jana Machy – o. Kijas pracował w kongregacji.

Reklama

Są to wyjątkowe beatyfikacje, gdyż chodzi o trzy kategorie osób. Kard. Stefan Wyszyński jako przewodnik, matka Elżbieta Czacka jako niewidoma po ludzku, ale widząca mistycznie, oraz ks. Jan Macha, młody kapłan, który oddał swoje życie za to, że czynił dobro wobec ludzi. Ten ostatni będzie beatyfikowany w czasie, gdy kapłaństwo jest atakowane na różne sposoby – stwierdził o. Kijas.

Dodał, że nowi błogosławieni to ważne postaci, które „komunikują bardzo wiele tym, którzy są wyczuleni na głos z nieba, którzy stawiają sobie pytania co czynić, aby się odnaleźć w codziennej rzeczywistości”.

kh/BP KEP/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę