Nasze projekty

Biskupi ws. „tęczowej” Matki Bożej: nie zgadzamy się z wyrokiem sądu

Płoccy biskupi nie zgadzają się z wyrokiem uniewinniającym trzy kobiety, które w 2019 roku rozlepiły wokół jednego z kościołów wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Duchowni opublikowali oświadczenie, w którym podkreślają, że takie "działania w sposób oczywisty naruszały ład społeczny i są zaprzeczeniem idei tolerancji, na którą powołują się sprawcy".

fot. Episkopat Polski/Flickr

Jak podkreślili biskupi, z bólem i smutkiem przyjęli wyrok sądu w sprawie dotyczącej profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w kwietniu 2019 roku w Płocku. „Zauważamy, że działania, których dotyczyło postępowanie sądowe, w sposób oczywisty naruszały ład społeczny i – w swojej istocie – są zaprzeczeniem idei tolerancji, na którą powołują się sprawcy. Nie godzimy się z wyrokiem, który przez wielu określony już został, jako jawne przyzwolenie Państwa na działania wymierzone w religię katolicką, cześć Matki Bożej i przedmioty kultu z Nią związane oraz uczucia katolików” – napisali hierarchowie. Wyrazili także nadzieję, że sąd II instancji, zgodnie z prawem, opowie się przeciw dokonanej profanacji i przywróci zachwiane poczucie sprawiedliwości.

Pod oświadczeniem podpisali się trzej biskupi: biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy Mirosław Milewski i biskup senior Roman Marcinkowski.

ZOBACZ TEŻ: Bp Milewski o wyroku ws. „Tęczowej Maryi”: Dzisiaj już nie ma żadnych świętości

Reklama

Wyrok ws. „tęczowej” Matki Bożej

Oświadczenie odnosi się do wyroku Sądu Rejonowego w Płocku, który 2 marca 2021 roku uniewinnił trzy kobiety oskarżone o obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej (art. 196 Kodeksu karnego). W nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. rozlepiły wokół kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej w aureoli tęczy, którą posługują się środowiska LGBT. To reakcja na wystrój Grobu Pańskiego przed Wielkanocą w kościele parafialnym, gdzie proboszcz umieścił hasła „LGBT” i „gender” wśród innych grzechów (np. kradzież, kłamstwo, hejt).

Na rozprawie sędzia Agnieszka Warchoł uznała m.in. że symbol tęczy wpisany w wizerunek Matki Bożej nie obraża, nie poniża i nie wyszydza go.. Ponadto stwierdziła w uzasadnieniu, że inicjatorki „tęczowych obrazków” posłużyły się prowokacją, aby nagłośnić „poruszającą instalację Grobu Pańskiego, gdzie obok pospolitych grzechów znalazły się przekazy homofobiczne, krzywdzące osoby nieheteronormatywne”. Prokuratura zapowiedziała apelację od tego wyroku do Sądu Okręgowego w Płocku.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę