Nasze projekty

Bez tradycyjnej procesji, z wirtualną pielgrzymką. XIV Święto Dziękczynienia

Od 2008 roku w pierwszą niedzielę czerwca obchodzimy Święto Dziękczynienia. Z powodu pandemii z placu Piłsudskiego nie wyruszy procesja do Świątyni Opatrzności Bożej, ale zamiast niej zaplanowano wirtualną pielgrzymkę.

Tegoroczne XIV Święto Dziękczynienia, które przypada w niedzielę 6 czerwca, obchodzimy pod hasłem: „Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych”.

Z powodu pandemii, zamiast tradycyjnej procesji z placu Piłsudskiego zaplanowano „Wirtualną pielgrzymkę z różańcem świętych – nie jesteś sam”, której transmisja rozpocznie się o godz. 8:00.

Msze dziękczynne i „Barka” o 21:37

Najważniejszymi punktami tegorocznego święta będą msze święte dziękczynne. Pierwszą z nich o godz. 9:00 odprawi bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, a drugą w południe bp Wiesław Lechowicz, delegat Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Reklama

Po wieczornej mszy zaplanowano adorację. Tradycyjnie uroczystości zakończą się o godz. 21:37 odśpiewaniem „Barki”, pieśni ukochanej przez św. Jana Pawła II.

To kontynuacja tradycji historycznych

Od 2008 roku w pierwszą niedzielę czerwca obchodzimy w całej Polsce Święto Dziękczynienia, ustanowione przez kard. Kazimierza Nycza.

To kontynuacja inicjatyw podjętych w czasie Sejmu Czteroletniego w 1792 roku, który w czasie obrad postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Reklama

Tym darem miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności, jednak plany jej wzniesienia pokrzyżował III rozbiór Polski, a później II wojna światowa.

Obecna świątynia zaczęła powstawać z inicjatywy prymasa Józefa Glempa w 1989 roku, a pierwszą mszę celebrowano w niej 11 listopada 2016 roku.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę