Nasze projekty

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Będą dwa rodzaje relikwiarzy

"Podczas ekshumacji szczątków Rodziny Ulmów został oddzielony i przygotowany materiał pod relikwie" – powiedział KAI postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Witold Burda. Jak dodał, zostaną wykonane dwa rodzaje relikwiarzy: całej rodziny oraz poszczególnych jej członków.

fot. wikipedia.org/domena publiczna

Jak powiedział ks. Witold Burda, podczas ekshumacji i rozpoznania doczesnych szczątków Rodziny Ulmów został oddzielony i przygotowany odpowiedni materiał pod relikwie. Odbyło się to w konsultacji z biegłymi oraz zgodnie z normami prawa kanonizacyjnego, zawartymi zwłaszcza w instrukcji Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych na temat relikwii w Kościele, wydanej w 2017 roku. Kolejny krok stanowić będzie przygotowanie odpowiednich pojemników, tzw. kapsułek, w których będą złożone relikwie – zaznaczył.

CZYTAJ: Na cmentarzu w Markowej ekshumowano szczątki rodziny Ulmów

Postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów dodał, że zostaną wykonane dwa rodzaje relikwiarzy. Jeden będzie zawierał relikwie poszczególnych członków rodziny. Będzie to przede wszystkim relikwiarz beatyfikacyjny oraz relikwiarze przechowywane w wybranych przez księdza arcybiskupa Adama Szala miejscach – zapowiedział.

Reklama

Drugi rodzaj będzie zawierał relikwię jednego z członków rodziny. W takim przypadku będzie wskazane o jaką konkretnie osobę chodzi z dodaniem, że jest ona jednym z członków Rodziny Ulmów, którzy zostaną ogłoszeni błogosławionymi w Markowej 10 września br. – zaznaczył.

ZOBACZ TEŻ: Była jedną z pierwszych osób w miejscu, gdzie zamordowano Ulmów. „Wszystko było we krwi”

Szczątki zostaną przewiezione do kościoła parafialnego w Markowej

Rekognicja kanoniczna (czyli ekshumacja i rozpoznanie) doczesnych szczątków Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga Dzieci została przeprowadzona w dniach 30 marca – 1 kwietnia 2023 r. na cmentarzu parafialnym w Markowej oraz w Zakładzie Patomorfologii z Pracownią Histopatologii i Cytologii Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Reklama

Jak poinformowano w komunikacie, „doczesne szczątki Rodziny Ulmów są całkowicie zeszkieletowane, pozbawione tkanek miękkich, lekkie, suche i odtłuszczone, objęte zmianami erozyjnymi i nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego”.

„Wyniki szczegółowych i wnikliwych oględzin sądowo-lekarskich jednoznacznie potwierdzają i odpowiadają danym archiwalnym i tym zebranym podczas kanonicznego dochodzenia diecezjalnego, dotyczącym męczeńskiej śmierci Rodziny Ulmów, poniesionej 24 marca 1944 roku w Markowej” – czytamy w informacji podpisanej przez rzeczników IPN i archidiecezji przemyskiej.

Szczątki zostały tymczasowo złożone w specjalnie przygotowanym miejscu, a przy okazji beatyfikacji Rodziny Ulmów zostaną przewiezione do kościoła parafialnego w Markowej.

Reklama

CZYTAJ: Krewny rodziny Ulmów: beatyfikacja to wyniesienie ich czynu miłosierdzia na zupełnie inny poziom

Rodzina, która zginęła za ratowanie Żydów

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów. Ich beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej.

Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę