Nasze projekty

Banknot 500 złotych już w tym tygodniu! Zobacz, jak wygląda

W tym tygodniu do obiegu wejdzie nowy banknot o nominale 500 złotych. Na banknocie umieszczono wizerunek króla Jana III Sobieskiego- wyjaśnia IAR Jerzy Dziemidowicz - menedżer do spraw banknotów w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Jerzy Dziemidowicz dodaje, że nowy banknot ma domykać serię „Władcy polscy” i podobnie jak pozostałe z tej serii zaprojektowany został przez Andrzeja Heidricha. W ramach tej serii na banknotach znaleźli się do tej pory polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów, w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary – wylicza Jerzy Dziemidowicz. Zwraca uwagę, że wszystkie te banknoty są graficznie i estetycznie zbliżone do siebie. 500 złotych nie odstaje więc graficznie od pozostałych. Jest natomiast obok 200 złotych najlepiej zabezpieczony na przykład wysokiej generacji farbą zmienną optycznie.

Nowy banknot 500 zł

Reklama

Jerzy Dziemidowicz przypomniał, że prace nad banknotem 500 złotych rozpoczęto w listopadzie 2014 roku, a wejdzie on do obiegu już w najbliższy piątek.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Elżbieta Łukowska/sk

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite