Nasze projekty

Badania: Pandemia skłania do życiowych refleksji raczej młodych niż seniorów

Grupą wiekową najbardziej skłonną do refleksji nad sensem życia w obliczu pandemii nie są seniorzy ale osoby najmłodsze - dowodzą badania przeprowadzone na zlecenie portalu Onet.

FOT. Korhan Erdol/Pexels

Badanie przeprowadzono w dniach 11-14 kwietnia na liczącej 1304 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Ankieterzy z Neurohm, Bradconsulting i Onet pytali m.in. o sprawy ducha, religijność oraz psychiczną postawę wobec pandemii koronawirusa. 

Wyniki skłaniają do ciekawych spostrzeżeń. Okazuje się, że aż 38 proc. badanych Polaków przyznaje z głębokim przekonaniem, że obecny okres spowodował u nich refleksję nad sensem życia. 29 proc. z takim samym, głębokim odczuciem deklaruje, że to wiara w Boga pomaga przeżyć pandemię. Aż 43 proc. z nas absolutnie wierzy, że pandemia ujawniła bezradność człowieka wobec natury. 81 proc. badanych zadeklarowało (67 proc. z głębokim przekonaniem), że to rodzina jest dla nich opoką w okresie epidemii.

W naszej kulturze, jak widać, na rodzinę możemy liczyć w każdej sytuacji. To zdaje się jest wynik bez precedensu w skali Europy. Nasze społeczeństwo zawsze charakteryzowało się silnymi więzami rodzinnymi ale w godzinie próby te więzy stają się, jak sądzimy, jeszcze silniejsze

Reklama

– zwraca uwagę analityk badań.

Badania pokazały również, że grupą wiekową najbardziej skłonną do refleksji nad sensem życia w obliczu pandemii nie są seniorzy ale osoby najmłodsze, w wieku 18-24. Aż 44 proc. osób poniżej 24 roku życia więcej myśli o sensie egzystencji podczas szalejącej pandemii.

Poproszony o komentarz ks. Wojciech Sadłoń – szef ISKK zauważa, że społeczeństwo polskie pod względem religijności staje w obliczu koronawirusa zupełnie w innej sytuacji niż zachodnie społeczeństwa, bowiem religijność Polaków jest nieporównywalnie wyższa niż np. Hiszpanów, Niemców czy Francuzów.

Reklama

„W takiej perspektywie, poszukiwanie sensu życia może ożywić lub pobudzić religijność ograniczoną wyłącznie do powierzchownej wiedzy przekazywanej np. na lekcjach religii. Ponadto warto też pamiętać, że polski katolicyzm okazywał się szczególnie sprawczy właśnie w momentach zagrożenia oraz różnych form społecznego ograniczenia”

– zaznacza dyrektor ISKK.

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę