Nasze projekty

„Adwent – Niezręczna cisza”. Rekolekcje o spotkaniu z samym sobą

Cztery konferencje, każda 2 dni przed kolejną niedzielą adwentu. Tak zapowiadają się internetowe rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. Krzysztof Pawlina. - Przez te rekolekcje chcę podpowiedzieć, jak zbudować życie, w którym przyszło nam żyć - mówi prowadzący je ks. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie. Pierwsza konferencja już 27 listopada.

Jak sam wyjaśnia, tytuł „Niezręczna cisza” nawiązuje do obecnej sytuacji, w której wielu z nas nie może spotkać się z najbliższymi, wyjechać, gdzieś pójść. Jesteśmy niejako w zawieszeniu. A adwent jest czekaniem na Boga w ciszy. Dodatkowo teraz ta cisza jest dla nas niezręczna, niezręcznie jest nam w niej żyć – mówi ks. Pawlina. Podkreśla też, że stan pandemii jest dla nas wszystkich szansą na osobiste rekolekcje, spotkanie ze sobą, z Bogiem. Każdy z nas musi się z czymś zmierzyć i okazuje się, że nie bardzo potrafimy. Trudno nam być w domu z rodziną, młodzi mówią, że szkoła była od tego „ucieczką”. Pandemia pokazała nam prawdę o naszym życiu. Musimy spojrzeć na nie, zastanowić się, jakie ono jest i co mogę z nim zrobić – dodaje rekolekcjonista.

Pierwsza z konferencji „Czekająca łaska”, będzie przypomnieniem, że nawet w przypadku, gdy odwracamy się od Boga – Jego łaska wciąż na nas czeka. – Twoje miejsce w kościele czeka na Ciebie – wyjaśnia ks. Pawlina.

Człowiek, którym targają emocje, rozedrgany, rozstrojony – podobnie jak rozstrojony instrument – niczemu nie służy. O tym będzie mówić kolejna konferencja – „Rozstrojone skrzypce”. – My dziś nie umiemy się „dostroić”, zaniedbaliśmy pracę nad sobą – zauważa ks. Pawlina i wyjaśnia, że adwent jest okazją do pracy nad swoim charakterem i że jako ludzie mamy zdolność, by nad nim zapanować. Są w nas pokłady, które trzeba wydobyć i na nich pięknie grać – mówi rekolekcjonista.

Reklama

„Powstać ze zgliszczy” to konferencja, o tym, że nie wszystko stracone Przez konferencję „Powstać ze zgliszczy” ks. Pawlina chce pokazać, że „bardzo często miłość, która jest w naszym życiu, jest rozszparpana, zamordowana i wydaje się nie do uratowania”. Miłość, choćby we fragmentach, płacząca – istnieje, bo jest nieśmiertelna – zaznaczył kapłan i przywołał historię, jak na podstawie zdjęć Canaletta odbudowano z fragmentów miasta piękny Trakt Królewski w Warszawie, a zrobili to „ludzie, którzy kochali to miasto”.

Ostatnia z konferencji będzie mocno nawiązywać do obecnej sytuacji uniemożliwiającej wyjazdy, podróżowanie i poznawanie piękna świata. Jak mówi ks. Krzysztof Pawlina „Odkryć skarb” to zaproszenie do „podróży do drugiego człowieka”. Każdy z nas ma w domu swoich najbliższych i nie bardzo wiemy, co w nich jest. Warto przed świętami odkryć to, jakie mają w sobie skarby. Wewnętrzny świat drugiego człowieka może zachwycić! – zachęca.

Zapowiadając rekolekcje ks. Krzysztof Pawlina podkreśla, że epidemia, która niejako zmusiła nas do życia w zamknięciu, pokazała konieczność „nauczenia się życia” bez uciekania od domu, od najbliższych, od samego siebie. Niezręczna cisza, która nas spotkała, także wewnętrzna, aż prosi się, by coś z nią zrobić, bo inaczej nie damy rady. Trzeba nauczyć się żyć, nauczyć się cieszyć tym życiem, jakie mamy – mówi rekolekcjonista.

Reklama

Na internetowe rekolekcje „Adwent – Niezręczna cisza” zaproszeni są zarówno studenci jak i młodzież, małżonkowie i rodzice. Każda z konferencji ukazywać się będzie w czwartek wieczorem na stronie, Facebooku i YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie.

os/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę