Nasze projekty

Abp Ryś apeluje o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś zaapelował o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych i modlitwę w intencji ustania pandemii koronawirusa. „Proszę o modlitwę za chorych, służbę zdrowia, osoby zmarłe i ich rodziny” – napisał.

Biskup Ryś zwrócił się do swoich wiernych w komunikacie, który został zamieszczony na stronie archidiecezji łódzkiej. Poprosił w nim o wzmożenie modlitwy w intencji ustania pandemii. „Siostry i Bracia, mając na uwadze narastające zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego, związane z rozszerzaniem się pandemii koronawirusa, wszystkich wiernych archidiecezji łódzkiej proszę o wzmożenie modlitw o jej ustanie, zwłaszcza przez śpiew Suplikacji i odmawianie w rodzinach Różańca świętego. Proszę o modlitwę za chorych, służbę zdrowia, osoby zmarłe i ich rodziny” – napisał.

Zwrócił też uwagę, że w czasie pandemii ważna jest pomoc osobom samotnym i starszym. „W duchu wzajemnej miłości chrześcijańskiej proszę także o przyjęcie wszelkich ograniczeń i zaleceń sanitarnych wprowadzanych przez władze państwowe, zwłaszcza tych dotyczących liczby uczestników zgromadzeń religijnych, odległości między nimi, i noszenia maseczek” – stwierdził.

Apel ws. przyjmowania Komunii Świętej

Zaapelował też do wiernych o przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, a tym, którzy chcą ją przyjąć do ust, przypomniał, żeby robić to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Reklama
Reklama

„Proszę, aby zasady te stosowano także podczas celebracji liturgicznych sprawowanych ewentualnie na cmentarzach w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych. Księży proszę o zabezpieczenie w kościołach i kaplicach możliwości dezynfekcji dłoni, nieustanne przypominanie o powyższych zasadach i zwiększenie w niedzielę i święta liczby sprawowanych Mszy świętych” – napisał.

Zachęcił też wiernych do udziału w mszach w dni powszednie. Przypomniał też księżom, aby ci szukali różnych form kontaktu dotarcia do swoich parafian.

Prośba o unikanie zgromadzeń

Bp Ryś zaapelował o unikanie tłumów na cmentarzach w związku z uroczystością Wszystkich Świętych. „Przypominam, że łaskę odpustu zupełnego ofiarowanego za zmarłych można uzyskiwać przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych, dlatego proszę o odkładanie nawiedzania cmentarzy na czas po 2 listopada, tak, aby unikać dużych zgromadzeń”.

Reklama
Reklama

Zdecydował też, że instytucje religijne diecezji łódzkiej przed świętami Bożego Narodzenia nie będą organizować spotkań opłatkowych, a tradycyjne Orszaki Trzech Króli nie będą miały charakteru masowego.

Poinformował też, że terminarz wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia archidiecezji łódzkiej nie ulega zmianie, ale będą one organizowane z zachowaniem bezpieczeństwa.

SPRAWDŹ: Abp Ryś: Parafia powinna być wspólnotą, a nie biurem

Reklama

ag/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite