Abp Grzegorz Ryś: Żyjesz wiarą wtedy, kiedy będziesz się nią dzielił

"Myślę, że takimi prawdami, których nie możemy unieść bez Ducha Świętego, jest prawda o moim własnym grzechu i prawda o grzechu kogoś innego. Bez Ducha Świętego nie jest do uniesienia także prawda o grzechu ludzi Kościoła – wspólnoty do której należę. - mówił abp Grzegorz Ryś podczas czuwania w Wigilię Zesłania Ducha Świętego w łódzkiej bazylice archikatedralnej.

YouTube/Archidiecezja Lódzka

W czasie trwania uroczystości Wigilii Zesłania Ducha Świętego oczytano 7 czytań – cztery ze Starego Testamentu oraz trzy z Nowego Testamentu.

Metropolita łódzki w swojej homilii po pierwszych czterech czytaniach zauważył, że trudno zrozumieć pobożność, która ma przekonać Boga, że nie ma racji. Bóg mówi do swojego ludu – idźcie, a ten lud mówi trzymajmy się razem, żebyśmy się nie rozproszyli i mówmy pacierze! – mówił abp Ryś dodając, że z takiej postawy wynikać może wielkie napięcie dzisiejszego Kościoła.

Wyjdźcie, potrzebuję Was!

Bóg nam ciągle mówi – wyjdźcie, idźcie na cały świat, a my mamy pokusę, że świat jest tak wrogi, tak niebezpieczny, tak nieewangeliczny – to najważniejsze jest zewrzeć szeregi, zamknąć się razem, postawić dookoła mur, by się nikt nie dostał. Będziemy mówić – mamy tu skarb i tego skarbu będziemy bronić i pilnować. Namnożymy sobie uzasadnień tylko po to, żeby nie posłuchać Pana który mówi: wyjdźcie – potrzebuję was w świecie– zaznaczył kaznodzieja.

Reklama
Reklama

Metropolita łódzki pytał też: Co zabija Lud Boga do tego stopnia, że zostaje z niego kupa suchych kości? Co Ludowi Boga odbiera życie? I odpowiedział: To, że nie chce głosić wiary, że nie chce się nią dzielić!

Idźcie, napełnijcie świat

Duchowny przypomniał, że wiara umacnia się, gdy jest przekazywana. Żyjesz wiarą wtedy, kiedy będziesz się nią dzielił, kiedy posłuchasz Pana. Ale jak żeś się zamknął – to widzisz jak wysychasz. Potrzebujemy Ducha świętego do wyjścia w świat, do wypełnienia świata. Idźcie napełnijcie świat. Idźcie – czyńcie uczniów ze wszystkich narodów! Nie tłumaczcie Panu Bogu, że lepiej wiecie co robić! – przekonywał metropolita łódzki.

Natomiast w drugiej homilii Wigilii Zesłania Ducha Świętego abp Ryś zwrócił uwagę na to, że jest bardzo wiele takich prawd, które trudno unieść, a można to zrobić dopiero poddając się działaniu Ducha Świętego.

Reklama
Reklama

Myślę, że takimi prawdami, których nie możemy unieść bez Ducha Świętego, jest prawda o moim własnym grzechu i prawda o grzechu kogoś innego. Bez Ducha Świętego nie jest do uniesienia także prawda o grzechu ludzi Kościoła – wspólnoty do której należę. Żeby taką prawdą żyć, potrzebujesz jeszcze jakiejś mocy, której sam z siebie nie masz. Potrzebujesz jakiejś miłości, której sam z siebie nie masz, inaczej nie uniesiesz – podkreślił abp Grzegorz Ryś.

kw/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę