Nasze projekty

Abp Gądecki: cieszę się z ustanowienia święta państwowego Powstania Wielkopolskiego

"Bardzo się cieszę, że doszło do ustanowienia święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Byłem jednym z sygnatariuszy apelu w tej sprawie skierowanego do Prezydenta RP. Ten niepodległościowy czyn Wielkopolan powinien być zapamiętany" – mówi KAI abp Stanisław Gądecki.

Fot: Flickr.com/Episkopatnews

27 grudnia po raz pierwszy obchodzone jest święto państwowe w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To przypomnienie dnia, dzięki któremu Polonia Maior, czyli Macierz Polaków, powróciła – po okresie zaborów – w granice odrodzonego państwa polskiego – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Kościół był postrzegany jako obrońca narodowej tożsamości”

Abp Gądecki podkreśla, że do wychowania pokolenia zdolnego walczyć o Polskę i oddać życie w obronie Ojczyzny przyczyniła się postawa wielkopolskiego duchowieństwa. To była skuteczna odpowiedź na germanizację. Troska księży o rozwój gospodarczy regionu, aktywność społeczna, nauczanie języka polskiego na lekcjach religii, działalność w spółdzielczości, to wszystko sprawiło, że Kościół był postrzegany jako obrońca narodowej tożsamości Polaków i enklawa wolności – mówi abp Gądecki.

Zdaniem metropolity poznańskiego, ta postawa przyczyniła się do wychowania kolejnych pokoleń Polaków walczących o niepodległość podczas II wojny światowej i w czasach komunistycznych represji. Powinniśmy być wdzięczni Powstańcom za ich patriotyczną postawę. Umiłowanie tego, co ojczyste, szacunek dla tradycji, dla wiary i dla naszych dziejów, powinien także dziś cechować naszych rodaków – mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

O 16:40 zabiją wszystkie dzwony w archidiecezji poznańskiej

Na prośbę metropolity poznańskiego bicie dzwonów o godz. 16.40 we wszystkich kościołach archidiecezji przywoła bohaterską postawę powstańców. To nawiązanie do inicjatywy arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego kard. Edmunda Dalbora, na którego wezwanie w 1. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania – 27 grudnia 1919 roku – kościelne dzwony rozdzwoniły się o godz. 16.40. Przyczyniło się to do uznania tej godziny jako początku działań powstańców.

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisał 23 listopada 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Bezpośrednią przyczyną wybuchu była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, którego przyjazd stał się okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Powstanie doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski i było jedyną tak dużą i pierwszą zwycięską insurekcją w historii Polski.

Reklama

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę