Abp Depo: religia jest darem więzi osobistej człowieka z Bogiem, a nie produktem do konsumpcji

"Naród opowiada się po stronie Boga, a religia jest darem więzi osobistej człowieka z Bogiem, a nie produktem do konsumpcji, gdzie wybiera się to, co się podoba" - mówił podczas sumy odpustowej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zauważył, że sierpniowe pielgrzymowanie Polaków na Jasną Górę wpisuje się w poszczególne rocznice: cudu nad Wisłą z 1920 r., Powstania Warszawskiego z 1944 r., męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego czy też św. Edyty Stein w obozie w Auschwitz, czy zrywie „Solidarności” lat 80-tych.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

W kazaniu abp Depo podkreślił, że świętowana dziś w Kościele tajemnica Wniebowzięcia Maryi stanowi również Bożą, Chrystusową odpowiedź o sens ludzkich zmagań i ukazuje, że ostateczne słowo należy zawsze do Boga. Wiara daje nam nadzieję, że historia ludzka nie zmierza do jakiegoś absurdu trwających wojen ani katastroficznego nuklearnego końca – powiedział metropolita częstochowski. Zauważył, że sierpniowe pielgrzymowanie Polaków na Jasną Górę wpisuje się w poszczególne rocznice: cudu nad Wisłą z 1920 r., Powstania Warszawskiego z 1944 r., męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego czy też św. Edyty Stein w obozie w Auschwitz, czy zrywie „Solidarności” lat 80-tych.

Nie dajmy się zainfekować historyczną demencją, odczytujmy dobrze, zarówno historię, jak i teraźniejszość – apelował abp Depo i podkreślił, że dla naszego bytu narodowego i kultury chrześcijańskiej nie znajdziemy innego oparcia jak rodzina. Rodzice nadeszła wasza godzina! – wołał za bł. Prymasem Wyszyńskim.

Tak jak w 1920 r. cały naród włączył się w walkę z bolszewikami, także poprzez trwanie na kolanach i z różańcem w ręku przed Najświętszym Sakramentem, tak i dzisiaj ku zaskoczeniu, a może nawet zawstydzeniu narodów Europy i świata, Polacy udostępnili swoje domy rodzinne, miejsca zakwaterowania Caritas, domy opieki, domy sióstr zakonnych, ojców paulinów, wolontariat i miejsca przygotowane przez rząd i samorządy, aby pomóc uchodźcom wojny na Ukrainie – wskazywał abp Depo i tak hojnie niesioną pomoc, nazwał kolejnym „cudem nad Wisłą”. Przypomniał, że pomoc odbywa się jak dotąd bez wsparcia finansowego struktur władzy europejskiej.

„Naród opowiada się po stronie Boga”

Kolejnym cudem, który tym razem „dzieje się po cichu” nazwał, zmniejszenie się w 2021 r., czyli pierwszym roku obowiązywania prawa Trybunału Konstytucyjnego, dziesięciokrotnie w stosunku do lat ubiegłych, oficjalnej liczby tzw. aborcji.

Środowiska proaborcyjne określają to „liczbą hańby”, zaskarżając te działania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a jak wskazywał Jan Paweł II wolność jest podstawowym prawem człowieka i nie wolno stwarzać fikcji wolności, która człowieka właściwie zniewala i znieprawia, a nie wyzwala. I z tego trzeba zrobić rachunek sumienia u progu III Rzeczypospolitej – mówił abp Depo.

Reklama
Reklama

Odnosząc się do lipcowego komunikatu z badań CBOS „Polski pejzaż religijny – z bliższego planu”, w którym m.in. pokazano spadek religijności młodych do 24 roku życia, malejącą frekwencję na lekcjach religii w szkole, zauważył, co widoczne jest też w raporcie, że codziennie w Polsce we Mszy św. uczestniczy, wyłączając kapłanów i osoby konsekrowane, 370 tys. osób świeckich. Naród opowiada się po stronie Boga, a religia jest darem więzi osobistej człowieka z Bogiem, a nie produktem do konsumpcji, gdzie wybiera się to, co się podoba – powiedział kaznodzieja. Trzeba, warto, pomimo, że jest trudno, być Polakiem i chrześcijaninem – zakończył kazanie metropolita częstochowski.

KAI, p/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę