Nasze projekty
fot. Episkopat/Flickr

70 lat temu abp Wyszyński otrzymał nominację kardynalską. Insygnia odebrał jednak dopiero cztery lata później

12 stycznia 1953 roku papież Pius XII mianował abp. Stefana Wyszyńskiego kardynałem. Tego dnia nowo mianowany kardynał poświęcił Dom Arcybiskupów Warszawskich. "Dziś wiele uroczystości w domu przy ul. Miodowej” – napisał prymas Wyszyński w „Pro memoria”.

Reklama

Podczas drugiego i ostatniego konsystorza, wyznaczonego na dzień 12 stycznia 1953, papież Pius XII zamierzał mianować 24 nowych kardynałów. Wśród mianowanych był również metropolita warszawski abp Stefan Wyszyński. Niestety, władze komunistyczne nie wyraziły zgody na wyjazd Prymasa do Rzymu.

Z okazji nominacji kardynalskiej, na dzień 12 stycznia 1953 wyznaczono uroczystość poświęcenia Domu Arcybiskupów Warszawskich. Tytuł kardynalski Prymas Wyszyński przyjął 4 lata później, w maju 1957 roku, już po zakończeniu czasu internowania.

„Dziś wiele uroczystości w domu przy ul. Miodowej” – napisał prymas Wyszyński w „Pro memoria”. „Rano podpisałem dekret znoszący „prokatedrę” w kościele seminaryjnym i wracający chór katedralny i celebry do św. Jana”.

Reklama

Z okazji 70. rocznicy nominacji kardynalskiej bł. Stefana Wyszyńskiego metropolita warszawski będzie przewodniczył w czwartek, 12 stycznia, o godz. 19:00 Mszy Świętej w Archikatedrze Warszawskiej.

archwwa.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę