Nasze projekty

W sumie 15 mężczyzn będzie przygotowywać się do kapłaństwa w krakowskim seminarium

W Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, na roku propedeutycznym, do kapłaństwa wspólnie przygotowywać się będzie siedmiu kandydatów z archidiecezji krakowskiej oraz ośmiu z diecezji bielsko-żywieckiej.

fot. esimrothlc/cathopic.com

W Domu Arcybiskupów Krakowskich abp Marek Jędraszewski siedmiu kandydatom do seminarium wręczył suscepty, czyli dokumenty potwierdzające przyjęcie ich prośby o rozpoczęcie formacji na etapie propedeutycznym.

Arcybiskup poinformował, że rok propedeutyczny, tak jak wcześniej, rozpocznie się w Zembrzycach, ale od listopada kandydaci do seminarium zamieszkają w budynku na Podzamczu. Metropolita zaznaczył, że Kraków ma dużo do zaoferowania jako centrum kultury. Chodzi o korzystanie z różnego rodzaju impulsów sprawiających, że rok propedeutyczny będzie czasem wewnętrznego wzrostu, dojrzewania i ugruntowywania się w powołaniu – mówił abp Marek Jędraszewski.

Życzę, aby ten czas był dla was bardzo udany pod względem otwarcia się na Pana Boga i drugiego człowieka, także między wami nawzajem, żebyście tworzyli dobry zespół młodych ludzi, którym naprawdę zależy na Kościele, którym zależy na dobru Kościoła i jego rozwoju – mówił arcybiskup zachęcając kandydatów do seminariów, aby byli “solą dla ziemi i światłem dla świata”. Życzył także, aby dojrzewali do Chrystusowej wizji świata i Kościoła, który jest znakiem sprzeciwu dla zła i nadziei, że można żyć z poczuciem sensu.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: 22 kandydatów rozpocznie naukę w seminariach arch. warszawskiej. Są też obcokrajowcy

Łącznie rok propedeutyczny w krakowskim seminarium rozpocznie 15 kandydatów

Arcybiskup przypomniał też, że 16 października będzie wspominana 45. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, który przecież był alumnem krakowskiego seminarium. Metropolita zaznaczył, że ciągle aktualne jest jego przesłanie z początku pontyfikatu, aby nie bać się otwierać drzwi dla Chrystusa – drzwi własnych serc, ale także drzwi całych systemów politycznych, ekonomicznych, społecznych, kulturowych.

Rok propedeutyczny w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej razem z siedmioma kandydatami z Archidiecezji Krakowskiej przeżywać będzie też ośmiu kandydatów z Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Reklama

Celem etapu propedeutycznego jest przygotowanie do kolejnych okresów formacji podstawowej oraz studiów filozoficznych i teologicznych. Głównymi założeniami tego etapu są położenie solidnych podwalin pod życie duchowe wychowanków oraz ich systematyczna pogłębiona formacja ludzka. Kandydat, na koniec etapu propedeutycznego, powinien być zdolny do świadomego i dobrowolnego wyboru życia z Chrystusem.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę