Fot. Maciej Maziarka

Jak „oblicze ziemi” widzą dziś twórcy filmowi? Ruszają zgłoszenia na festiwal Slavangard

"Oblicze ziemi" - taki temat będzie miał tegoroczny Dominikański Festiwal Filmowy Slavangard, organizowany przez studentów z krakowskiego DA Beczka. Filmy i zdjęcia nadsyłane do tej edycji mają pokazać jak twórcy amatorzy widzą współczesny świat wokół siebie.

Reklama

Temat nawiązuje oczywiście do przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

– Wybraliśmy słowa wypowiedziane przez papieża-Polaka podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, z jego wezwania do Ducha św. aby „odnowił oblicze tej ziemi”. Chcemy zaprosić twórców, aby pokazali w swoich pracach, jak widzą „oblicze ziemi” wokół siebie. To temat otwarty – mówi koordynatorka festiwalu Katarzyna Rogacz.

Podkreśla, że do nadsyłania swoich filmów czy fotografii zaproszeni są wszyscy młodzi twórcy-amatorzy, niezależnie czy są wierzący, czy niewierzący. – Być może okaże się, że ci wierzący pokażą to „oblicze ziemi” już przemienione przez Ducha Świętego, ale może się okazać zupełnie inaczej. Ten dość otwarty temat ma ich zachęcić, by zechcieli pomyśleć o świecie wokół i pokazać jak go widzą, zarówno od strony kulturowej, jak i społecznej czy religijnej – mówi. 

Reklama
Reklama

Na Festiwal składają się dwa konkursy: konkurs filmów krótkometrażowych (do 8 minut) i konkurs fotograficzny. Filmy nagradzane będą w kategoriach: film fabularny, film dokumentalny, film animowany/eksperymentalny, film kręcony telefonem. Z kolei fotografie będą oceniane w kategoriach: portret, środowisko, kultura i ludzie, reportaż. Zgłoszenia prac trwają do 23 marca 2020 roku.

Fot. Maciej Maziarka

Reklama
Reklama

Festiwal Slavangard to jednak nie tylko konkurs, ale również szereg wydarzeń towarzyszących: warsztaty, pokazy, spotkania z gośćmi związanymi ze światem kina i uroczysta Gala Finałowa, która przyciąga setki osób. 

– Galę finałową jak co roku organizujemy w Kinie Kijów w Krakowie, starając się o oprawę rodem z największych festiwali filmowych. Jest czerwony dywan, są eleganckie stroje, catering a przede wszystkim wartościowe nagrody. Chcemy w ten sposób stworzyć przestrzeń dla spotkania twórców amatorów z większym środowiskiem, ale głównie zachęcić ich do działania – mówi Katarzyna Rogacz. W ubiegłym roku łączna pula nagród w konkursie filmowym przekroczyła 20 000 zł, zaś w konkursie fotograficznym 7 000 zł.

W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 21-24 maja. Gala finałowa zaplanowana jest na 23 maja, to wtedy zostaną wręczone nagrody w ramach obydwu konkursów.

Reklama

To już 14. edycja Slavangardu. Organizatorzy podkreślają, że z roku na rok przesyłane do oceny prace są na coraz wyższym poziomie artystycznym.

Stacja7 jest patronem medialnym Festiwalu.

Honorowy patronat nad Festiwalem objęli Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów o. Paweł Kozacki OP oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

ad/Stacja7

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę