Nasze projekty

Franciszek w Iraku: Przybywam jako pokutnik i pielgrzym pokoju

„Przybywam jako pokutnik, proszący o przebaczenie Niebios i moich braci i sióstr za tak wiele zniszczenia i okrucieństwa. Przybywam jako pielgrzym pokoju” – powiedział papież Franciszek w swoim pierwszym przemówieniu w Iraku w Pałacu Prezydenckim.

Czy wizyta papieża Franciszka poprawi los chrześcijan w Iraku?

W wymiarze chrześcijańskim jest to pojawienie się w miejscach, gdzie chrześcijaństwo trwa od 2000 lat, chociaż zanika, a w ostatnich latach zostało skazane na wyniszczenie przez Państwo Islamskie. Modlitwa w Mosulu, trzeciego dnia pielgrzymki, na miejscu jednego ze zburzonych kościołów, jest przypomnieniem tej ciągłej obecności. Ma także być zachętą do powrotu chrześcijan, co jest podawane […]

Papież na równinie Ur: Bóg kocha każdy naród, każdą córkę i każdego syna

Franciszek wziął udział w spotkaniu międzyreligijnym na równinie Ur, skąd Abraham rozpoczął swoją wędrówkę. „To święte miejsce przyprowadza nas do początków, do źródeł Bożego dzieła, do narodzin naszych religii. Tu, gdzie żył Abraham, nasz ojciec, wydaje się nam, że wracamy do domu” – powiedział Franciszek. Później modlił się razem z przedstawicielami innych religii.

Franciszek jest w Iraku. Drugi dzień pielgrzymki [LIVE]

Papież do Irakijczyków: Nie poddawajmy się w obliczu szerzącego się zła

Papież Franciszek pozdrowił Irakijczyków w videoprzesłaniu do mieszkańców przed planowaną na 5-8 marca wizytą apostolską w tym kraju. „Przybywam jako pielgrzym pokoju, dążąc do braterstwa” – powiedział Ojciec Święty.

Kard. Sako: Papież przybywa do Iraku, by zachęcić chrześcijan do starania się o lepszą przyszłość

Zbliżająca się wizyta Papieża Franciszka w Iraku budzi nadzieję wśród Irakijczyków i tamtejszych, kościelnych władz. Obecna sytuacja religijna i polityczna w kraju jest bardzo skomplikowana, o czym w wywiadzie opowiedział kard. Louis Raphael Sako – chaldejski patriarcha Babilonii. „Ojciec Święty przybywa, by zachęcić chrześcijan do pozostania w Iraku i starania się o lepszą przyszłość” – powiedział patriarcha.

Jak Irak czeka na papieża? Reportaż z Bagdadu

Centralna ulica as-Sadoun, jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Bagdadzie, już od dawna przystrojona jest sąsiadującymi ze sobą flagami Iraku i Stolicy Apostolskiej. Póki co powiewają one jednak tylko na około kilometrowym odcinku między placem Rukn Kahramana a Teatrem Narodowym, z którym sąsiaduje kościół Sajedat al-Nedżat, jeden z najważniejszych punktów w programie pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku, która rozpocznie się 5 a zakończy 8 marca.

Irak – kraj wielu wydarzeń biblijnych

Ziemia Święta zazwyczaj kojarzy się nam z terenami dzisiejszego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Jednak musimy pamiętać, że przestrzeń wydarzeń opisanych w Biblii jest o wiele szersza. Obszar biblijnych historii rozciąga się od Zatoki Perskiej po Egipt, tworząc płaszczyznę tak zwanego „Żyznego Półksiężyca”. Inne miejsca związane z życiem biblijnych bohaterów to tereny współczesnej Turcji, Grecji i […]

Wspieraj nas - złóż darowiznę