Nasze projekty
Aneta Liberacka

Zło to zło!

Ciekawe… gdybyśmy umieli skonstruować taką wagę, że na jednej szali dałoby się położyć całe zło tego świata a na drugiej dobro, to co by przeważyło?

Reklama

Potrzebny byłby też jakiś probierz, wskazujący co jest dobrem a co złem. Zło potrafi znakomicie udawać dobro, jest jego świetną imitacją (jak rozważaliśmy niedawno przy okazji niedzielnych czytań). Poza tym, że zło jest bardzo trudne do zdiagnozowania, robi też – jak mówi Benedykt XVI – o wiele więcej hałasu niż dobro. Bardzo łatwo można się pomylić. Wydaje się nam, że niepełnosprawność, choroba, ból, cierpienie to zło, kara za grzechy nasze lub naszych przodków. Tymczasem czymś innym są doświadczenia, nieszczęścia, które mogą być konieczne dla naszego oczyszczenia a czymś innym  zło, które nas niszczy. Najlepiej świadczą o tym osoby niepełnosprawne, cierpiące, dla których to „nieszczęście” jest darem. Najlepszym prezentem jaki mogli otrzymać.

Zło przychodzi pod różnymi postaciami, zło kusi. Wydaje się, że czasem łatwiej coś zobaczyć z boku, obserwując innych. Dlatego też wybraliśmy siedmiu bohaterów popularnych seriali. Niektórzy są jednoznacznie źli, inni fascynują nas swoją inteligencją, tajemnicą, urokiem. W naszym życiu zło (może nie aż tak przerysowane) przyjmuje podobne oblicza.

Zło, to zło!

Reklama
Reklama

Konsekwencją tych podchodów, kuszenia i mamienia nas są krzywdy, które człowiek wyrządza drugiemu. To pozornie dobre pobudki wywołują działania, których wynikiem jest cierpienie drugiego, niewinnego człowieka. Czasem słyszymy, że wprowadzane są do jakiegoś kraju siły pokojowe, żeby zapewnić bezpieczeństwo obywateli. Tymczasem, wiadomo, że nie o bezpieczeństwo obywateli tam chodzi.

Wojny – coraz bliżej nas – wywołujące niewyobrażalne skutki. Przemoc, wykorzystywanie dzieci do pracy, bieda, prześladowania… to przecież my sami doprowadziliśmy do tego wszystkiego. Daliśmy się zwieść złu, nie zdaliśmy egzaminu z kuszenia.

W nowym wydaniu podejmujemy próbę przypomnienia skąd się wzięło zło, wyjaśnienia czym jest a czym nie jest, oraz znalezienia sposobów jak sobie z nim radzić. Jak nie dać się zwieść.

Reklama
Reklama

Najlepiej zacząć od siebie.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite