40 lat Odnowy w Polsce

W 1975 roku powstała w Polsce pierwsza grupa Odnowy w Duchu Świętym, charyzmatycznego ruchu, który błyskawicznie zyskał ogromną popularność. Obchodzimy 40-lecie jego działalności!

Reklama

Uroczystą Mszę świętą dziękczynną za pierwszą w Polsce grupę Odnowy w Duchu Świętym odprawił ks. Zbigniew Czerwiński. Kapłan, wraz ze świeckimi, dla których prowadził rekolekcje, przeżył w 1975 r. odrodzenie w Duchu Świętym.

 

Reklama
Reklama

Pierwsza w Polsce grupa Odnowy w Duchu Świętym powstała we wrześniu 1975 roku w Lublinie – jej członkowie spotykali się wówczas raz w tygodniu na modlitwie w salce przy kościele garnizonowym. Ks. Zbigniew Czerwiński przygotował dla nich siedmiotygodniowe rekolekcje: Seminarium Życia w Duchu Świętym. Ponieważ było to pierwsze takie Seminarium w Polsce, kapłan w trakcie jego trwania był jednocześnie prowadzącym i uczestnikiem; wraz ze świeckimi przeżył odrodzenie w Duchu Świętym. Modlitwę nad nim i członkami grupy poprowadził przebywający wtedy w Lublinie francuski charyzmatyk o. Albert de Monleon OP.

 

Po latach ks. Czerwiński przyznaje, że modlitewne doświadczenie chrztu w Duchu Świętym z 1975 roku pomogło mu później owocnie posługiwać w Polsce i za granicą. Przez wiele lat był katechistą wędrownym – zakładał wspólnoty neokatechumenalne min. w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy, Toruniu, Wrocławiu, Lublinie, Puławach, Zamościu, a także w Grodnie i Wilnie.

Reklama
Reklama

 

Dziękczynienie za pierwszą w Polsce grupę Odnowy w Duchu Świętym celebrowano 26 września w kaplicy Domu Księży Emerytów Archidiecezji Lubelskiej przy ulicy Bernardyńskiej 7.

 

Reklama

40 lat Odnowy w Polsce

Więcej o pierwszej grupie Odnowy w Duchu Świętym w Polsce można przeczytać w książce pt. „Upili się młodym winem".

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę